Connect with us

Güncel

Savcılık, Man Adası belgelerini doğruladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kamuoyuyla paylaşılan ve gündeme ‘kara para aklama’ belgeleri diye düşen Man Adası belgeleri Savcılık tarafından doğrulandı

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde  Man Adası’nda kurulan bir şirkete akrabaları ve yakınları tarafından sistematik olarak gönderilen belgeleri CHP lideri Kılıçdaroğlu, kamuoyuyla paylaşarak ‘kara para aklama’ iddasını gündeme getirmişti. AKP şefleri tarafından konuya dair  farklı sesler gelmiş, kimi belgelerin sahte olduğunu belirtmiş,(buna Erdoğan da dahil) kimileri ise yapılan para transferlerinin yasal olduğunu iddia etmişti. Bazıları ise belgelerin savcılıkla paylaşılmasını istemiş, Savcılığa verilmemesinin belgelerin sahte olduğuyla ilgili olduğunu iddia etmişti. Bunun üzerinde CHP’li yöneticiler belgeleri Savcılığa göndermişti.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre, takipsizlik kararı verilen bu soruşturmada aynı zamanda şu bilgiler de yer aldı:

Karar da belgelerde isimleri geçen kişilerin iddia edilen Bellway şirketine para göndermedikleri belirtilirken, bu şirketten ise Halk Bankası Galata Ticari Şubesi’nden 15 milyon doların soruşturmada ismi geçen 5 şüphelinin hesaplarına gönderildiği aktarılıyor. Ancak, 15 milyon doların nereden olduğuna ve ne için geldiğine dair saptama yokken karara varılıp “kara para yoktur” deniliyor.

Savcılığın tespitleri hakkında açıklanan banka dekontlarının gerçek olduğuna dair bilgiler göze çarparken ‘vergi kaçırma durumunun’ Savcılığın değil Vergi Dairesi’nin işi olduğu belirtiliyor.

Günün Haberleri

More in Güncel