Connect with us

Güncel

Savcı’dan Özakça’nın beraatına itiraz

Ankara Cumhuriyet Savcısı, Semih Özakça’ya verilen beraat kararına itiraz etti ve Özakça’nın açlık greviyle “örgüte yardım” ettiğini öne sürdü

Semih Özakça’ya verilen beraat kararına itiraz eden Ankara Cumhuriyet Savcısı Osman Öztürk, Özakça’nın açlık greviyle “örgüte yardım” ettiğini iddia etti.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Ankara Cumhuriyet Savcısı Osman Öztürk, açlık grevi davasında yargılanan öğretmen Semih Özakça’ya verilen beraat kararına itiraz etti. Savcı Öztürk, Özakça’ya ceza verilmesi için istinafa başvurdu.

“Açlık grevi örgüt amacı doğrultusunda”

Mahkemenin, itirafçı tanık Berk Ercan’ı beyanlarına itibar edilen bir tanık olarak nitelendirdiğini anlatan savcı, şunları kaydetti:
“Yine mahkemenin gerekçeli kararında belirttiği üzere münhasıran açlık grevi yapmanın suç olmaması hususunda herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır. Ancak konusu suç teşkil etmeyen bir eylemin örgüt amaçları doğrultusunda veya talimatıyla yapılmasının ‘örneğin yemek vermek, araç vermek…vs’ örgüte yardım olarak değerlendirilebileceği de aynı kararda belirtilmektedir. Bu kapsamda tanık beyanları da dikkate alınarak Semih Özakça hakkında örgüte yardım suçundan ceza verilmesi gerekirken beraat kararı verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Usul ve esas yönünden Kanun’a aykırı bulunduğundan kararın istinâfen kaldırılması arz olunur.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel