Takip Et

Dünya

Sarı yelekliler sokakları terk etmiyor

Fransa’da sarı yelekliler eylemlerin 9. haftasında da Paris, Bourges, Nantes, Bordeaux, Rouen, Lille, Toulouse, Lyon, Strasbourg’da sokağa çıktı.

Fransa’da akaryakıt zamlarını protesto etmek için başlayan sarı yelekliler eylemi 9.haftada da devam etti. Paris, Bourges, Nantes, Bordeaux, Rouen, Lille, Toulouse, Lyon, Strasbourg’da sokağa çıkan sarı yelekliler geçen haftaki eylemlerde halka saldıran polisleri yumruklarıyla püskürten ve ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen 2007 yarı ağır sıklet Fransa boks şampiyonu olan Christophe Dettinger’i unutmadı.

Eylemlerin yasaklandığı Bourges kentinde de Sarı Yelekliler sokakları terk etmedi. Şehir merkezine yürüyen Sarı Yelekliler’e polis gaz bombaları ile saldırdı.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, sosyal medyadan Sarı Yelekler’in gösterilerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Castaner, eylemlere katılanların şiddet olayları çıkaranlar kadar suçlu olduğunu savundu.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe de, pazartesi akşamı katıldığı televizyon programında, izinsiz gösteri yapanların ve eylemlerde şiddet olaylarına başvuranların sert şekilde cezalandırılması için yeni yasa çıkaracaklarını söylemişti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler