Takip Et

Güncel

Saray’dan NYT’nin beyin göçü haberine yalanlama

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, New York Times’ın “Türkiye’den ülke dışına yapılan beyin göçü” haberine ilişkin açıklamada bulundu

The New York Times’ın (NYT) “Türkiye’den ülke dışına yapılan beyin göçü” haberi konusunda Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nden açıklama geldi. Açıklamada verilerin doğru olmadığı savunularak, NYT’den “düzeltme” istendi.

Cumhurbaşkanlığı’nın İnsan Kaynakları Ofisinden “Beyin göçü hakkında basında çıkan asılsız haberler ile ilgili açıklama” başlığıyla yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

‘İddia edildiği üzere çeyrek milyonun üzerinde değil’

“The New York Times gazetesi internet sitesinde 2 Ocak 2019 tarihinde Carlotta Gall tarafından kaleme alınan, kimi yabancı ve yerli basın organlarında haberi yapılan yazıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri referans gösterilerek, “2017 yılında Türkiye’den göç eden Türk sayısının çeyrek milyonun üzerinde” olduğu iddia edilmiştir. Ancak kamuoyuna açık olan TÜİK verilerine bakıldığında 2017 yılında Türkiye’den göç eden vatandaşlarımızın sayısının yazıda iddia edildiği üzere çeyrek milyonun üzerinde değil, aksine 113 bin 326 kişi olduğu görülmektedir.

Bu sayı iddia edilenin yarısından daha azdır. Bununla birlikte Türkiye’ye yurt dışından göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 101 bin 772 kişidir ve yurt dışına verilen net göç sayısı 11 bin 554 kişidir. The New York Times makalesinde bahsedilen çeyrek milyon ifadesi, yurtdışına göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısını değil, yurtdışına göç eden vatandaşlar ve yabancı uyrukluların toplamını ifade etmektedir. Türkiye’ye geri göç eden vatandaşları ve yabancı uyrukluları içermemektedir. Türkiye İstatistik Kurumu internet sitesinde yer alan verilere ulaşılabilir.

The New York Times’un bu maddi hatayı ivedilikle düzelteceğini ve benzeri yayımlar yapan kuruluşların, doğru veriler üzerinden, objektif ve daha özenli habercilik yapacağını ümit ediyoruz.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler