Takip Et

LGBTIQ

Saraybosna’da ilk kez Onur Yürüyüşü düzenlendi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da ilk kez Onur Yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüş karşıtı nefret söylemleri nedeniyle yürüyüş olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da ilk LGBTİ+ Onur Yürüyüşü binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yürüyüş öncesi internet ortamında yapılan nefret söylemerli nedeniyle yürüyüş olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Öte yandan bazı muhafazakar Müslüman gruplar eş zamanlı Onur Yürüyüşü karşıtı yürüyüş düzenlediği belirtildi.

Bosna, Balkan ülkeleri arasında onur yürüyüşünün düzenlendiği son ülke oldu. Bu yılki yürüyüş Bosna için bir ilk ve Avrupa Birliği’ne girmek için adımlar atan ülke için azınlık haklarına hoşgörü testi olarak görüldü.

Avrupa Birliği diplomatları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin eş cinsel Bosna Büyükelçisi de LGBTİ+ bireyleri desteklemek için yürüyüşe katıldı.

Varlığımız, Kimliğimiz, Aşkımız İçin Mücadele Ediyoruz

Yürüyüşü düzenleyenlerden Branko Culibrk, “Biz LGBTİQ bireyler, varlığımız, kimliğimiz ve aşkımız için her gün mücadele ediyoruz.” diyor ve azınlık gruplarına karşı ayrımcılığın yasak olduğu Bosna’da kurumların etkisizliğinin homofobik grupların şiddetini beslediğini ekliyor.

Balkan ülkelerinde ayrımcılık ve homofobi, dini liderler ve sağ görüşlü siyasi partiler tarafından sıklıkla körükleniyor.

Günün Haberleri

LGBTIQ konulu diğer haberler