Takip Et

Güncel

Salih Müslim’in bırakılmasına Türkiye’den tepki

Prag’da gözaltına alınan Salih Müslim’in serbest bırakılmasına hükümet kanadından tepki geldi

Çekya’nın başkenti Prag’da önceki gün gözaltına alınan Salih Müslim’in mahkemeye çıktıktan sonra serbest bırakılması üzerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den tepki geldi. Bozdağ “Bu karar teröre çok net destek kararıdır” dedi.

Karara tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gazetecilerin soruları üzerine şu açıklamada bulundu: “Verilen karar uluslararası hukuka aykırı. Bu karar, Çekya ile ilişkileri etkileyecek. Teröre çok net destek kararıdır. Hukukla izah edilemeyecek çok net siyasal ve Türkiye’ye karşı yapılan terör faaliyetlerine destek kararıdır. Bizim için de şaşırtıcı değil. Hukuka uyulsaydı iade edilmek üzere geçici tutuklanmasına karar verilirdi. Hukuk var ama hukuka uyan yok. Bunu kabul etmediğimizi buradan ilan etmek istiyorum.”

“Hatanın telafisini bekliyoruz”

Karara bir tepki de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den geldi. Salih Müslim’in serbest bırakılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu öne süren Gül, konuya ilişkin şunları söyledi: “Türk yargısının talep ettiği tutuklama kararının yerine getirilmesi gerekiyordu. Bu örgütle mücadelemiz devam edecek. Çekya’nın kararı kabul edilemez. Hemen kelepçeli olarak alınmış ve serbest bırakılmıştır. Bu kararı asla tanımıyoruz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarımızı kullanacağız. Bu hatanın telafisini bekliyoruz. Siyasi mülahazalarla Interpol Türkiye’nin bazı taleplerini dikkate almıyor. Interpol nezdinde de girişimlerimiz sürecek. Biz sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler