Takip Et

Güncel

Salih Müslim: “Türkiye’nin hırçınlaşmasının sebebi aldıkları yenilgiler”

Çekya’da gözaltına alındıktan iki gün sonra mahkemece serbest bırakılan Salih Müslim, Türkiye’nin zayıf gördüğü noktalarda saldırdığını söyledi

Hafta sonu Prag’da gözaltına alınan Salih Müslim, iki günün ardından mahkemece serbest bırakıldı.

Müslim, gözaltı sürecine dair ANF’nin sorularını yanıtladı.

Gözaltı talebinin Ankara’dan geldiğini söylediklerini belirten Müslim, Türkiye’nin zayıf buldukları yerde vurmaya çalıştığını söyledi.

Yapılan röportajın bazı bölümleri şu şekilde;

Türk devleti, gözaltına alınmadan önce başınıza ödül koymuştu, yaşamınızı tehdit altında hissediyor musunuz?

Şimdi Türkiye elinden ne geliyorsa yapabilir. Her zaman beklemek gerekiyor. Kirli oyunlarla zayıf gördüğü noktalarda yakalamak istiyor. İnsan avına çıkanlar ancak ilkelerden uzak yapılardır. Kriminal suçlu olanlar ancak böyle şeylerin peşine düşerler. Ama yargıda, bilhassa Avrupa’da bunun karşılığı yoktur.

Konu Efrîn’e gelmişken. Türkiye, tüm dünyanın Suriye’nin en barışçıl ve güvenli yerlerinden biri olarak değerlendirdiği bir bölgeye neden saldırdı?

Türkiye’nin bu kadar hırçınlaşmasının nedeni, başka yerlerde kullandığı DAİŞ gibi bir çok grup kaybetti. Kobanê’de yenildiler, Rakka’da yenildiler. Dêra Zor’da yeniliyorlar. Biraz bunu kurtarabilmek için, Efrîn son nokta oluyor. İdlib’de bütün terörist grupların Türkiye’ye bağlanmış olması da, onları zorluyor. Türkiye üzerinde bunlara bir çare bulması için baskı var. Şimdi onlar da sıkıştırıp Efrîn’e saldırmak istiyor. Bu Kobanê’den, Rakka’dan ve hatta Musul’dan kalan DAİŞ kalıntılarının hepsini toplayıp, örgütleyerek Efrîn’e saldırması durumu var. Bir de hem güneyden ve hem de batıdan saldıran başka gruplar var. Muhakkak Efrîn’i ele geçirerek, hem demografik yapıyı değiştirmek hem de kendi istediği güçleri oraya yerleştirmek istiyorlar.

Rusya neden böyle yaptı?

Masa altında başka çıkarları var. Gaz meselesi olabilir, boru hattı var. Ekonomik çıkarlar var. Rusya bunun için susuyordur. Rusya gerçekten kendi ilkelerini ihlal ediyor. Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma iddiasında bulunuyor ama Türkiye işte Şehba’yı ele geçirmiş. İşgal altındadır. Şimdi Efrîn’i de işgal etmek istiyor. Rusya’nın bunda bir sorumluluğu vardır ve artık bir şeyler yapması gerekiyor. Ama susuyor. Artık çıkarları ne ise.

Türkiye-Rusya ittifakı sürdürülebilir bir ittifak mı?

Bence stratejik değildir. Bu bir çıkar meselesidir ve geçicidir. Türkiye onun başına bela olacak bir gün. Türkiye bu politikası ile bütün dünya barışı için tehdit oluşturuyor. Oradaki başaramadığı kirli istihbarat oyunları ile Avrupa’da sonuç almak istiyor. Hem oraları hem de Avrupa’yı karıştırıyor. Dünya buna dayanamaz, bir yerde mutlaka dur diyecektir.

Son olarak, Suriye rejiminin Efrîn’e güç göndermesini nasıl izah ediyorsunuz?

Biz her zaman Suriye’nin bir parçası olduğumuzu söyledik. Suriye’den ayrılmak istemiyoruz. Onların bir görevi var. Sınırı korumak bir egemenlik meselesidir. Maalesef çok gevşek davranıyor.

Neden? Güç getiremiyor mu?

Güçsüzler mi bilemiyorum. Ama ne azından Ruslardan onay almak istiyor olabilirler.  Bunun için de kirli oyunlar dönüyor.

Röportajın tamamı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler