Connect with us

Dünya

‘Saldırı Türk rejiminin desteği ve yönlendirmesiyle düzenlendi’

Esad güçleri, Çarşamba günü İdlib’de gerçekleşen saldırının ‘Türk rejiminin doğrudan yönetimi ve planlaması ile hayata geçirildiği’ iddia etti

Suriye devlet ajansı SANA’da yayımlanan habere göre, Çarşamba günü İdlib’de Esad güçlerine düzenlenen saldırının ‘Türk rejiminin doğrudan yönetimi ve planlaması ile hayata geçirildiği’ iddia edildi ve ordu tarafından püskürtüldüğü belirtildi.

Habere göre, “Türkistan İslami Partisi adlı radikal terör örgütünün İdlib kırsalında Türkiye rejimi subayları ile koordinasyon içinde Atşan – Hvayyin ekseninden bulundukları büyük saldırıda terör çeteleri ve destekçileri unutmayacakları yeni bir hezimete uğratıldılar” denildi.

“Saldırıyı Türk subayları yönlendirdi”

Haberde, “Saldırının Türkiye rejimi subaylarının direk yönlendirmeleri desteği ve planlarıyla gerçekleştiğine vurgu yapan saha komutanları, söz konusu radikal terör örgütünün Türkiye rejimine ait zırhlı araçların yanı sıra ağır makineli silahlarla donatılmış pikaplar, tanklar ve ağır silahlar kullandıklarının altını çizdi” iddiası da yer aldı.

Ajansa konuşan komutanlar, Türkistan İslami Partisi militanlarının Han Şeyhun bölgesinde Nusra Cephesi ve Nurettin Zenki Hareketi adlı terör örgütleriyle buluştuğunu, tüm militanların Atşan ve Hvayyin üzerinden iki ana eksenden saldırı düzenlediği, eş zamanlı olarak da başka noktalarda aldatıcı saldırıların yapıldığı belirtildi. SANA, bu üç terör örgütünün ‘Türkiye rejimi subaylarının talimat ve desteği ile’ hareket ederek, Suriye ordusunun İdlib kırsalında ilerlemesini engellemeye çalıştığını öne sürdü.

Günün Haberleri

More in Dünya