Connect with us

Güncel

“Sağlık Bakanlığı Covid-19 ile ilgili durumu kendi istediği gibi yansıtmaya çalışıyor”

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanlığı’nın günlük koronavirüs tablosunda açıklanan parametrelerde değişiklik yapmasını, “Sağlık Bakanlığı Covid-19 ile ilgili durumu kendi istediği gibi yansıtmaya çalışıyor” ifadeleriyle değerlendirdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman Sağlık Bakanlığı’nın mart ayının ikinci yarısından bu yana her akşam kamuoyu ile paylaştığı günlük koronavirüs tablosunda açıklanan parametrelerde değişiklik yapmasını, Covid-19 ile ilgili durumu kendi istediği gibi yansıtma çabası olarak değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın mart ayının ikinci yarısından bu yana her akşam kamuoyu ile paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu” veri başlıklarının 29 Temmuz’da değişti. 4 ayı geçen bir süre boyunca tabloda yer alan, toplam yoğun bakım hasta sayısı ve toplam entübe hasta sayısı parametreleri kaldırıldı ve yerlerine hastalarda zatürre oranı ve ağır hasta sayısı eklendi.

Sağlık Bakanlığı’nın bu değişikliğe gitmesini TTB’nin yayını Tıp Dünyası için değerleren Adıyaman, “Türkiye ilk dalgayı bastıramayarak yoğun bakımdaki hasta sayısının bin 300’e, kayıp sayılarının da 5 bin 700’e yaklaştığı bir süreçten geçerken, Sağlık Bakanlığı’nın salgının seyrine ilişkin ayrıntılı epidemiyolojik veriler yayımlamak yerine farklı formatlarda verileri açıklayarak durumu kendi istediği gibi yansıtmaya çalışıyor” ifadelerini kaydetti.

Günün Haberleri

More in Güncel