Connect with us

Kültür-Sanat

‘Sadece Diktatör’ Muğla’da da yasaklandı

Barış Atay’ın sahnelediği ‘Sadece Diktatör’ adlı tek kişilik oyuna bir yasaklama da Muğla’dan geldi. Tiyatro oyunun izni için başvurulan Kaymakamkamlık gerekçe olarak daha önce yasaklanmış olduğu gerekçesi sunuldu.

Onur Orhan tarafından yazılıp Barış Atay tarafından sahnelenen ‘Sadece Diktatör’ oyununa dönük yasaklamalar sürüyor. Daha önce Ankara, İstanbul gibi kentlerde yasaklanan oyun Muğla’da da yasaklandı. Tiyatro oyunu izini için başvurulan Kaymakamlık  gerekçe olarak da daha önce oyunu yasaklayan kentlerin Valiliklerinin almış olduğu kararı göstererek  Muğla’da da izin verilemeyeceğini  belirtti.

Yasaklama kararına ilişkin resmi gerekçe olarak ise, ‘kamu ahlakı’ ve ‘hak ve özgürlüklerin korunması’ şeklinde ifadeler kullanıldı.

Gerekçede ayrıca, tiyatroyu düzenleyen ve sahneleyen Atay ve tiyatro ekibine dönük bir takım “hassasiyetler” olduğu savunulurken şu ifadeler kullanıldı:

“Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği, ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması tehlikeye düşebileceği göz önünde bulundurulduğunda, yapılmak istenen “Sadece Diktatör” adlı tiyatro organizasyonunun katılacak olan grup be şahıslara yönelik bir takım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilerek söz konusu oyuna Ankara, İzmir, Kocaeli ve Van Valiliklerince izin verilmemiştir.”

Günün Haberleri

More in Kültür-Sanat