Takip Et

Güncel

Rutkay Aziz: “Cumartesi Annelerine yapılan muamele, uygarlıktan dem vuran bir iktidara yakışmıyor”

Rutkay Aziz, son süreçte , muhalif isimlerin bir bir hükümete yakın medya organlarında yer almasına yönelik “Ben hiç bir zaman onlarla aynı gemide olmadım, olmam da”

Onur Toper’in sorularını yanıtlayan Aziz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fazıl Say’ın konserine katılmasıyla başlayan Fazıl Say’a yönelik eleştirilere, “Fazıl’ı rahat bırakalım, onu linç etmeye hakkımız yok. O piyanosuyla, besteleriyle dünyayı dolaşsın” cevabını verdi.

Ben aynı gemide değilim

Usta sanatçı Rutkay Aziz, son süreçte , muhalif isimlerin bir bir hükümete yakın medya organlarında yer almasına yönelik “Ben hiç bir zaman onlarla aynı gemide olmadım, olmam da.” çıkışını yaptı. 

“50 Yılın sonunda dönenler”

2016 yılında yaşamını yitiren Yeşilçam’ın usta oyuncusu Tarık Akan’a özlemini, “Bir yaştan sonra kolay kolay dostluklar oluşturamıyorsunuz” sözleriyle dile getiren Aziz, son süreçte hükümete yaklaşan sanatçıları da “50 yılın sonunda dönenler” olarak niteleyerek, “İnsan neden döner? Herhalde çıkar peşindedir.” dedi.

Levent üzümcü yalnız kalmamalıydı

Usta sanatçı Rutkay Aziz, oyuncu Levent Üzümcü’nün Oyuncular Sendikası’na yönelik aldığı tutuma da hak verdi. “Anlatılan Senin Hikâyendir” adlı oyunu tehdit ve yasaklar yüzünden sahnelenemeyen Levent Üzümcü, Oyuncular Sendikası’na “…şantaj ve tehdit yoluyla oynayacağım sahneler elimden alınıyor, yine tek kelime etmiyorsunuz. Birlikte yürümemizin hiçbir anlamı kalmadı, fahri üyeliğinizden istifa ediyorum.” demişti. Rutkay Aziz, Oyuncular Sendikası’nın Levent Üzümcü’yü yalnız bıraktığının altını bir kez daha çizdi.

Aziz’in 31 Mart’a “umut” vurgusu

Siyasetin gündemine ve seçimlere de değinen Rutkay Aziz, 24 Haziran’ı “Uzun ve soru işaretli bir gece” olarak niteledi, 31 Mart’ta muhalefetin benzer bir manzarayla karşılaşmamasını temenni etti. Bu süreçte Millet İttifakı’na büyük görev düştüğünü belirten Aziz, 31 Mart’ta yeni bir pencere açılabileceğine inandığını ve bu konuda umudunu koruduğunu söyledi. Aziz, kendisinin siyaseti düşünüp düşünmediğine yönelik soruya: “Bugün, geçmişteki TİP gibi bir partinin oluşumu yeniden söz konusu olabilse bir dakika bile düşünmeden içinde yer almak isterim. İçinde çok önemli insanlar vardı.” diye cevap verdi.

12 eylül’de bile ödenek çıkmıştı

Hükümetin kültür ve sanat politikasını “Bu ülkenin hiçbir zaman kültür politikası olmadı. İktidarlar, kültür sanatın toplumun kalkınmasındaki önemine ve etkisine inanmadılar.” sözleriyle değerlendiren Aziz, AKP hükümetleri boyunca özel tiyatrolarla ilgili verdikleri çabaları şöyle özetledi: “Özel tiyatrolara destek yönetmeliği için çok çaba vermiştik. Utanarak söylüyorum 12 Eylül döneminde bu yönetmelik çıkmıştı. Şimdiki iktidar Gezi’ye destek veren pek çok tiyatroyu ödenek dışı bıraktı.”

Usta sanatçı tehdit alıyor mu?

Onur Toper’in “Muhalif tutumunuzdan ötürü son süreçte hiç tehdit aldığınız oldu mu?” sorusuna samimi cevap veren Rutkay Aziz, “Bir dönem olmuştu ama şuan yok. Olursa da birşey diyemem, hoş geldi sefa geldi.”

Programda gündeme gelen “Türkiye’de faili meçhuller” konusuna Cumartesi Anneleri’ni hatırlatarak değinen Aziz, “Annelere yapılan muamele, uygarlıktan dem vuran bir iktidara yakışmıyor” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler