Takip Et

Güncel

Rusya’dan Serrakib’te kimyasal kullanıldı iddiası

Rusya, Heyet Tahrir el-Şam militanlarının İdlib’in Serakkib kasabasında kimyasal silah kullanma girişiminde bulunduğunu duyurdu.

Suriye rejim güçleri ile Türkiye ve destekli gruplar arasında çatışmalara sahne olan Suriye’nin İdlib kentine bağlı Serakib ilçesine dair kimyasal silah kullanımı iddiası ortaya atıldı.  Sputnik’te yer alan habere göre, yazılı açıklama yayınlayan Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Heyet Tahrir el-Şam üyeleri İdlib’in Serakib kasabasında kimyasal silah kullanma girişiminde bulunduğunu duyurdu. 

Açıklamada, “3 Mart’ta İdlib gerilimi azaltma bölgesinin doğusunda Suriye ordusunun Heyet Tahrir el-Şam örgütündeki teröristlere karşı gerçekleştirdiği cevabi eylemler sırasında başarısızlıkla sonuçlanan kimyasal silahlı provokasyona ilişkin çürütülemeyecek kanıtlar ele geçirildi” ifadelerini kullandı.

15 kadar HTŞ üyesinin 2 Mart akşamı zehirleyici kimyasal maddelerle doldurulmuş haznelere sahip yüksek patlayıcı etkili mühimmatları patlatma girişiminde bulunduğu bilgilerine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Teröristler, zehirleyici kimyasal madde kullanımı konusunda deneyimleri ve becerileri bulunmaması nedeniyle bir hazneden kimyasal madde sızmasına yol açtı. Bunun sonucunda güçlü kimyasal zehirlenmeye maruz kalan teröristler, mühimmatları patlatmayı ve provokasyon gerçekleştirmeyi başaramadı.” 

HTŞ üyelerinin Suriye ordusunun Serakib’in batısındaki ilerleyişini engelleme ve daha sonra hükümet güçlerini kimyasal silah kullanmakla suçlama planları yaptığını kaydeden merkez, bu olayı doğrulayan çürütülemeyecek kanıtlara sahip olduklarını ve bunları en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacakları duyurdu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler