Takip Et

Güncel

Rusya’dan İdlib açıklaması

İdlib’de 33 “TC” askerinin öldüğü saldırı hakkında Rusya’dan ilk açıklama geldi

İdlib’de 33 “TC” askerinin öldüğü saldırı hakkında Rusya’dan ilk açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, ‘Türk birliklerinin bulunduğu bölgeye Rus uçaklarının saldırı düzenlemediği’ bilgisi verildi. Açıklamada ‘Rusya’nın, Türk askerlerinin ölüm haberini aldıktan sonra tam ateşkes sağlanması için elinden geleni yaptığı’ belirtildi.

‘Türk birliklerinin o bölgede olmaması gerekiyordu’

Açıklamada, ‘Türkiye’nin Rusya’ya verdiği bilgiye göre Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmaması gerektiği’, ordusunun büyük bir ‘Suriye ordusunun operasyon bölgesindeki militanların arasında bulunan askerlerin vurulduğu’ savunuldu.

‘Suriye ordusu teröristlerin saldırısına yanıt veriyordu’

Rus devlet ajansı Sputnik’in aktardığına göre açıklamada tam olarak şu ifadeler kullanıldı:  “Suriye İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu saldırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı.

Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin gelen bilgi üzerine Suriye Ordusu’nun ateşkes yapması için gerekli adımları attı. Behun yakınlarında gerçekleşen operasyonda Rusya hava kuvvetleri yer almadı.

Türkiye’nin İdlib’deki koordinasyon merkezi ile temas halindeyiz.

Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu.” 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler