Connect with us

Bilim

Rusya’da 15 bin yıl önce nesli tükenmiş bir mağara ayısının mumyası bulundu

Rusya’nın kuzey doğusundaki Yakutistan Cumhuriyeti’nde 15 bin yıl önce nesli tükenmiş bir mağara ayısının mumyasının bulunduğu bildirildi

Sputnik’in, Siberian Times sitesinden aktardığı habere göre Rusya Federasyonu’na bağlı Yakutistan (Saha) Cumhuriyeti’nde ren geyiği çobanları, 15 bin yıl önce nesli tükenmiş bir mağara ayısının mumyasını buldu. Bulgunun 39 bin yıl öncesine ait olduğu değerlendiriliyor.

Bugüne kadar mağara ayılarının sadece kemikleri bulunduğu için bu keşf, dünya bilimi için gerçek bir atılım olarak nitelendiriliyor. Sibirya’daki sürekli don olayı sayesinde mağara ayısının burun, diş ve kürk dahil olmak üzere tüm iç organları tamamen korunmuş olarak bulundu.

Mağara ayısının kalıntıları, Yakutistan’daki Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi’nde incelenecek. Bilim insanları ayının tam yaşını tespit edebilmek için radyokarbon analizi yapacak.

Mağara ayısı (Ursus spelaeus), Avrasya’da yaşamış ve yaklaşık 15 bin yıl önce nesli tükenmiş tarih öncesi bir tür veya alttür olarak sınıflandırılıyor.

Günün Haberleri

More in Bilim