Takip Et

Dünya

Rusya: Türkiye’nin İdlib’deki yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “Türk partnerlerimizin İdlib’deki duruma son verilmesine ve silahsızlandırılmış bölge kurulması dâhil 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerinin yerine getirilmesine yönelik çabalarını yeniden aktif getirmesini bekliyoruz”

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “Türk partnerlerimizin İdlib’deki duruma son verilmesine ve silahsızlandırılmış bölge kurulması dâhil 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerinin yerine getirilmesine yönelik çabalarını yeniden aktif getirmesini bekliyoruz” dedi.

‘Teröristler idlib gerilimi azaltma bölgesi için operasyona hazırlanıyor’

Bu arada Zaharova, teröristlerin İdlib gerilimi azaltma bölgesinin tamamını kontrol altına almak için tam teşekküllü bir operasyon hazırlığı yaptığını söyledi.

‘Teröristler tüm saha komutanlarının bağlı olduğu ortak karargâh kurmayı planlıyor’

“Elde edilen bilgilere göre ocak ayı sonunda El Nusra militanları İdlib’deki sözde müttefiklerine geniş kapsamlı askeri operasyon için müşterek hazırlıklara başlama çağrısı yaptı. Teröristlerin nihai amacı, İdlib gerilimi azaltma bölgesinin tamamında kontrolü ele geçirmek” diye devam eden Zaharova, teröristlerin bölgede faaliyet yürüten tüm yasadışı silahlı grupların saha komutanlarının bağlı olduğu bir ortak karargah kurmayı planlandığını vurguladı.

‘Lavrov, çavuşoğlu ve zarif 14 Şubat’ta görüşebilir’

Zaharova, Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarının 14 Şubat’ta Soçi’de yapılacak üçlü zirve kapsamında bir görüşme yapabileceğini de belirtti.

Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü: “14 Şubat’ta Soçi’de Astana formatındaki yeni üçlü zirve yapılacak. Bu bağlamda, Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi de ihtimal dâhilinde. Eğer bu görüşme gerçekleşirse, Astana üçlüsü ülkelerinin liderlerinin vardığı mutabakat çerçevesinde Suriye’de çözüme ilişkin meseleleri kapsamlı şekilde ele almak için yeni bir fırsat doğar.”

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler