Connect with us

Güncel

Rusya: Türkiye ile Su-35 ve Su-57 alımı üzerine görüşüyoruz

Rusya ve Türkiye arasında Su-35 ve Su-57 teslimatına ilişkin de görüşmeler yapıldığını anlatan Şugayev, “Ankara bu uçaklara büyük ilgi gösterdi. Ancak sözleşmeye dair konuşmak için çok erken, resmi başvuru yapılmadı.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev, başkent Moskova’da düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı kapsamında Moskova’ya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin ardından açıklama yaptı. 

Rusya ve Türkiye arasında Su-35 ve Su-57 teslimatına ilişkin de görüşmeler yapıldığını anlatan Şugayev, “Ankara bu uçaklara büyük ilgi gösterdi. Ancak sözleşmeye dair konuşmak için çok erken, resmi başvuru yapılmadı. Türk mevkidaşım Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’le bu konuları görüşeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dünkü Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le birlikte Uluslararası Havacılık Fuarı MAKS-2019’u ziyaret etmiş ve Su-57 uçaklarını incelemişti.

Erdoğan fiyat sordu, Putin “bunu alırsanız, arabayı hediye ederim” dedi

MAKS-2019 Havacılık Fuarı’nı birlikte gezen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında geçen ilginç bir diyalog yaşandı. Putin’e bir limuzin ve helikopterin fiyatını soran Erdoğan’a, helikopteri alması durumunda arabayı hediye edecekleri yanıtı verildi, Erdoğan “tamam” dedi.

Kremlin muhabiri Dmitri Smirnov, Telegram’dan yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ın ‘Aurus’ makam aracının fiyatını sorduğunu yazdı. Buna göre; Erdoğan, Putin’den 18 milyon ruble (yaklaşık 1.6 milyon Türk lirası) yanıtını alınca “Düşüneceğim” yanıtını verdi.

Putin, fuarda sergilenen 8 milyon dolar değerindeki helikopteri satın alırsa, makam aracını Erdoğan’a hediye edeceğini söyledi.  Bu sırada gülüşmeler yaşanırken, Erdoğan’ın “Okey” dediği duyuldu.

Günün Haberleri

More in Güncel