Takip Et

Dünya

Rusya: Şam ile Kürtler arasında arabulucuğu biz yaptık

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Şam yönetimiyle Kürtler arasında Rusya’nın arabuluculuk yaptığını belirterek, sınır hattına Suriye ordusunun konuşlandırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı işgalin ardından, Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Suriye rejimiyle birlikte anlaştığı Rusya’dan ilk resmi açıklama geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’in yaptığı açıklamada, Şam yönetimiyle Kürtler arasında Rusya’nın arabuluculuk yaptığını söyledi. 

‘Türkiye ile Rusya arasında anlaşma yok’

“Kabul edilemez” tanımı yaptığı Türkiye operasyonuyla ilgili Ankara ve Moskova arasında bir anlaşmanın olmadığını belirten Lavrentyev, Rusya’nın Türkiye ile Suriye arasında herhangi bir çatışmaya izin vermeyeceğini ifade etti. Suriye ile Türkiye yönetimi arasında görüşmelerin olduğunu söyleyen Lavrentyev,  her iki ülkenin savunma bakanlıkları, istihbarat servisleri ve dışişleri bakanlıklarının diyalog halinde olduğunu dile getirdi.

‘Sınıra Suriye ordusu konuşlanmalı’

Lavrentyev, sınır hattına Suriye ordusunun konuşlandırılması gerektiğini kaydederek, Türkiye operasyonunun Kuzey ve Doğu Suriye’deki “dini dengeyi” değiştirme ihtimali içerdiğini belirtti. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler