Connect with us

Dünya

Rusya: PYD, Suriye görüşmelerinde olmalı

Rusya tarafından yapılan açıklamda ‘PYD’nin Suriye hakkında yapılan herhangi bir müzakereden dışlanmasına karşıyız’ denildi

Rusya’nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Kinşak,  tarafından yapılan açıklamada Rusya’nın, PYD’nin Suriye sorunun yapılan herhangi bir müzakereden dışlanmasına karşı olduğunu söyledi.

Kinşak Sputnik’e verdiği mülakatta, “PYD’nin herhangi bir görüşme formatından dışlanmasının, beklenenin aksine, zararlı olacağına inanıyoruz. Hmeymim’deki Rus uzlaştırma merkezi kanalıyla da olmak üzere, PYD ile sürekli olarak temastayız” ifadelerin kullandı.

Kinşak ayrıca, Rusya’nın, Suriye’de çatışmaların başlamasından beri ‘bu ülkedeki krizin çözülmesi için yürütülen sürece buradaki tüm etkili siyasi güçler ile Kürtler de dahil olmak üzere tüm azınlıklık gruplarının temsilcilerinin katılması gerektiğine inandığını’ belirtti.

Diğer taraftan Kinşak, PYD’nin, Suriye’nin kuzeyinde 2016’da tek taraflı olarak federasyon ilan etmesi nedeniyle ülke içindeki siyasal arenada da tecrit edildiğine dikkat çekti.

Günün Haberleri

More in Dünya