Connect with us

Güncel

‘Rusya, Efrin hava sahasını Türkiye’ye kapattı’ iddiası

Rusya’nın, Türk Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Efrin bölgesine ait hava sahasına girişini kapattığı iddia edildi

Efrin işgal harekatı sürerken Türkiye’nin 4 Şubat gecesinden itibaren Efrin hava sahasını kullanamadığı ve hava saldırısı düzenleyemediği iddia edildi.

Rusya’nın SU-25 tipi savaş uçağının cihatçılar tarafından düşürülmesinden sonra alınan kararın Rusya’nın önlem almak niyetiyle ve uçaklarını bu tür saldırılara korumak için elektronik hava savunma sistemini kurmak için sebep olduğu belirtiliyor. Ayrıca Rusya’nın sistemi kurduktan sonra tekrardan Türk savaş uçaklarına hava sahasını açacağı idda edildi.

İddiayı gündeme getiren Hürriyet Gazetesi’nden Uğur Ergan İnsansız hava araçlarının (İHA) uçuşunda ise bir sorun olmadığı aktarıyor.

Rusya tarafından alınan bu kararın Ankara’ya iletildiğini de belirtildi. Alınan bu kararın Türkiye’ ye karşı bir tepki kararı olmadığı da bildirildi.

Diğer bir ihtimal dahilinde olan iddia ise Rus yetkililerinin uçağı düşürülme olayında Türkiye’yi sorumlu tuttuğu ve bundan dolayı hava sahasının kapanmış olabileceği. İddaayı destekleyen sebeplerden biri uçağın düşürülemesini üstlenen cihatçı örgütün Türkiye’de ki sahada ki partneri olması ve bu örgütlerin Türkiye tarafından aktif olarak desteklenmesi.

Son iddaa ise harekatın 18. gününde Suriye Ordusu tarafından ülkenin kuzeyini de kapsayacak şekilde yeni hava savunma sistemlerini kurması. Suriye Ordusu’nun saha da ki   komutanı tarafından yapılan açıklamada ise bu durumu ‘herkese verilen açık bir mesaj’ olarak değerlendirilmişti. Söz konusu olarak Türkiye’yi hedef alan bi adım olarak görüldüğü belirtiliyor bu adımın.

Harekat sürerken sahayı bilen uzmanlar tarafından sıklıkla Türkiye’yi yeni sürprizlerin beklediği belirtiliyordu. Saha da yeni durumların açığa çıkacağı ve adım adım bataklığa sürekeleneceği akılda kalan değerlendirmeler olmuştu.

 

 

 

 

 

.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel