Connect with us

Dünya

Rusya: “Astana kapsamında Afrin’de çatışmasızlık bölgesi oluşturulması ele alınıyor”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov yaptığı açıklama da Astana da yürütülen barış görüşmeleri kapsamında Efrin bölgesinde ‘çatışmasızlık bölgesi’ oluşturulmaya çalışıldığını belirtti

TSK destekli ÖSO çeteleri ile birlikte yürütülen Efrin’i işgal harekatı devam ediyor. Harekat sürerken sahada ki duruma dair farklı güçler tarafından yapılan  açıklamalar devam ediyor.

AKP şefleri işgal harekatını derinleştirmek istediklerini belirtirken, bu harekatın İdlib ve Menbiç’i de kapsayacağını ifade ediyorlar.  Saha da ki durumun  pek  iç açıcı olmaması işleri karmaşık kılmanın yanında asıl hedeflerinin ne olduğu yönünde ki öngörüleri de belirsiz kılıyor.

Bölge de ağırlıkları bulunan devletler tarafından yapılan açıklamalar da ipucu oluşturması açısından önem teşkil  ediyor. Bu açıklamlardan biri de Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov tarafından yapıldı.

Bogdanov yaptığı açıklamada Astana barış görüşmeleri sonucunda Efrin’de ‘çatışmasızlık bölgesi’ kurulması üzerinden durduklarını belirtiyor.

Reuters’in Rus ajansı RIA’ya dayandırdığı habere göre görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Ayrıca önümüzde ki Astana görüşmeleri kapsamında yapılacak toplantının önümüzde ki Mart ayının ikinci haftasında yapılacağı belirtiliyor.

Günün Haberleri

More in Dünya