Takip Et

Dünya

Rusya: 12 hapishane gözetimsiz kaldı, Türkiye’nin harekatı konusunda iyimser değiliz

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik olarak başlatmış olduğu askeri işgal saldırı na ilişkin konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ‘Suriye’de teröristlerin bulunduğu hapishanelerin gözetimsiz kaldığını ve Suriye’de yayılmaya başladığını’ açıkladı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik olarak başlatmış olduğu askeri işgal saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Son günlerde olanlar, maalesef bizi pek iyimser düşüncelere sevk etmiyor diyen Şogu, ‘Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasından sonra Suriye’deki olayların istenmeyen bir seyir aldığını, teröristlerin bulunduğu hapishanelerin gözetimsiz kaldığını ve militanların Suriye’den yayılmaya başladığını’ söyledi.

Çin’in başkenti Pekin’deki Xiangshan Forumu’nda konuşan Şoygu, “Şimdi atılan adımların, Türk ve ABD’li meslektaşlarımızla olan işbirliğimizin bölgedeki güvenlik ve istikrarı arttırmasını çok umuyoruz. Ancak son günlerde olanlar, maalesef bizi pek iyimser düşüncelere sevk etmiyor” dedi.

’12 HAPİSHANE GÖZETİMSİZ KALDI’

“Türkiye ordusunun Suriye’deki eylemleri neticesinde sekiz göçmen kampı ve yabancı militanların bulunduğu 12 hapishane gözetimsiz kaldı. Bu teröristlerin tersine göçüne, anayurtlarına dönmesine yol açabilir” diyen Şoygu, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Uluslararası toplumun terörist tehlikesi, ideolojileri ve propagandalarına karşı güçlerini birleştirmesi gerektiği açık. Rusya Savunma Bakanlığı, bu konuda muazzam deneyime sahip ve bu deneyimi Asya-Pasifik bölgesindeki partnerlerimizle paylaşmaya hazırız.”

Şoygu ayrıca “Teröristlerin nereye gideceğini kimse bilmiyor. Ancak işbirliğimizin taktik aşamasında bugün bize göre bu, derhal çözülmesi gereken bir sorun. Ve yalnızca Rusya, Türkiye ve ABD düzeyinde değil” ifadelerini kullandı. (Sputnik)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler