Takip Et

Dünya

Rus kadın gazeteci “İsrail ajanı” olduğu gerekçesiyle İran’da tutuklandı

Rusya’nın İran Büyükelçiliği, Rus gazeteci Yulia Yuzik’in Tahran’da tutuklandığını duyurdu

Rusya’nın İran Büyükelçiliği, Rus gazeteci Yulia Yuzik’in Tahran’da tutuklandığını duyurdu.

Rus elçiliğinin basın ataşesi Rus haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, Yuzik’in geçen hafta pazar günü havayoluyla Tahran’a gittiğini ve İranlı yetkililerin havalimanında bilinmeyen nedenlerden dolayı kadın gazetecinin pasaportuna el koyduğunu söyledi.

Rus gazetecinin çarşamba günü otel odasında tutuklandığı belirtildi.

Yuzik’in eski eşi Boris Voytsehovski ise cuma günü Facebook’tan yaptığı paylaşımda, kadın gazetecinin İsrail adına casusluk yapmakla suçlandığını yazdı.

Aynı gün ilerleyen saatlerden Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın İran’ın Moskova Büyükelçiliği’ni aradığı ve Tahran yönetiminin Yuzik’in serbest bırakılması konusunda anlaştığı kaydedildi.

Rus haber ajanslarına açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı, Yuzik’in sorgu için gözaltına alındığını ve “kısa süre içinde” serbest kalacağını belirtirken, konuyla ilgili daha fazla bilgi paylaşmadı.

İran ağustos ayında aralarında biri Britanya çifte vatandaşlığı da bulunan iki kişiyi İsrail adına casusluk yaptıkları iddiasıyla tutuklamış ve bu kişilerin 10 yıla kadar hapisle yargılanacağı ifade edilmişti.

2016’da yaşanan olaydaysa İran müzakere ekibinde yer alan ve dünya liderleriyle varılan nükleer anlaşmaya ulaşan bir kişiyi tutuklamıştı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler