Connect with us

Dünya

Ruhani’den protesto açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Ruhani devam eden protestolarla ilgili “Halkın eleştiri ve protesto hakkı var ama protestoların ülke ve halkın durumunu daha iyi sonuçlara yol açacağı şekilde olmalı” dedi

İran’da halkın yoksulluk ve rejimin baskıcı politikalarına karşı protestoları hakkında İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Halkın eleştiri ve protesto hakkı var ama protestoların ülke ve halkın durumunu daha iyi sonuçlara yol açacağı şekilde olmalı” dedi.

İran’da devam eden protestolarda halkın rejimi hedef almasıyla İranlı yetkililerden tehditler gelmeye de başladı. Cumhurbaşkanı Ruhani Anayasa ve vatandaşlık hukukuna göre, halkımız eleştirilerini ve hatta protestolarını ifade etmekte tamamen özgürdür. Fakat eleştiriler ve protestoların ülke ve halkın durumunu daha iyi sonuçlara yol açacağı şekilde olması gerektiğini de bilmeliyiz” dedi.

“Protestolara devam edenler demir yumrukla karşılaşır”

Vandallık yapan ve çevreye zarar verenlere tolerans gösterilmeyeceğini belirten Ruhani, “Ancak İran halkının eleştirileri sadece ekonomiyi kapsamıyor. Milletimiz yolsuzluğu da konuşuyor ve sorunların net olarak aydınlatılması gerektiğini söylüyorlar.” dedi.

Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada, protestolar “dış güçlerin oyunu” olarak ifade edilmiş ve “Protestolara devam edenler demir yumrukla karşılaşır ” tehditleri savrulmuştu.

 

Günün Haberleri

More in Dünya