Takip Et

Dünya

Ruhani: ABD, dünya için ciddi bir tehdit

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kazakistan’da katıldığı Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde “Amerika’nın ekonomik, mali ve askeri kapasiteleri ve saldırgan tutumu ile tüm uluslararası yapılar ve kuralları bozarak bölge ve dünya istikrarı için ciddi bir tehdide dönüştüğünü” söyledi

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 19. Liderler Zirvesi’ne katılan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, toplantıda yaptığı konuşmada Umman Körfezi’nde 2 gemiye yönelik ‘saldırının ardında İran’ın olduğu’ yönünde açıklamalar gelen ABD’yi hedef aldı. 

Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Hindistan ve Pakistan liderlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Ruhani, “ABD hükümetinin son 2 yıldır tüm uluslararası düzen ve kuralları ihlal edip; ekonomik, mali ve askeri yeteneklerini kullanarak, bölgenin ve dünyanın istikrarı için ciddi bir tehdit haline geldiğini” söyledi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) raporlarına göre, KOEP çerçevesindeki tüm taahhütlerini yerine getirdiğini ileri süren Ruhani, Amerika’nın ise tek taraflı KOEP’ten ayrıldığını ve diğer ülkeleri 2231 nolu BMGK kararını çiğnemek için tehdit ettiğini belirtti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler