Takip Et

Dünya

Ruhani: ABD daha fazla baskı kurarsa IR8 santrifüjü üretiriz

ABD’nin Devrim Muhafızları’nı yabancı terör örgütleri listesine almasının ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, baskının sürmesi halinde IR8 santrifüjü üreteceklerini söyledi

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran Devrim Muhafızları’nı yabancı terör örgütleri listesine almasına tepki gösteren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD baskısının devam etmesi halinde IR8 santrifüjü ve uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjler üretmeye başlayacaklarını söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre;Ruhani, Ulusal Nükleer Günü’nde televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında İran Devrim Muhafızları’nı şu sözlerle savundu: “Muhafızlar halkımızı, devrimimizi korumak için hayatlarını feda etti. Bugün Muhafızlara kin duyan ABD onları kara listeye aldı.”

ABD’nin bu bir ilk niteliğindeki kararını ‘hata’ olarak niteleyen Ruhani, “Bu hata İranlıların birlik olmasını sağlayacak ve Muhafızlar ülkede daha popüler hale gelecek. Amerika bölgede teröristleri bir araç olarak kullandı ama Muhafızlar Irak’tan Suriye’ye kadar birçok yerde bu teröristlerle savaştı” ifadelerini kullandı.
Ruhani son olarak ABD liderliğine de seslendi: “Siz söylüyorum, bize baskı kurmaya devam ederseniz IR8 gelişmiş santrifüjleri üreteceğiz.”

ABD yönetimi dün İran Devrim Muhafızları’nı ‘yabancı terör örgütü’ listesine almış, ilk kez yabancı bir devletin silahlı kuvvetlerini resmen ‘terör örgütü’ olarak yaftalamıştı.

İranlı vekiller meclise Devrim Muhafızları üniformasıyla gitti

Bu arada Fars habere ajansına göre İran Parlamentosu bugün ABD’nin kararını protesto için açık oturum düzenledi. Birçok milletvekili, muhafızların üniformasını giyerek oturuma katıldı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler