Takip Et

Güncel

RSF: 2017 yılında 65 gazeteci katledildi

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2017 yılı raporuna göre, dünya genelinde 65 gazeteci katledildi. Türkiye/Kuzey Kürdistan ise tutuklu gazetecilerin sayısının en yüksek olduğu 5 ülke arasında.

RSF’nin 2017 raporuna göre, geçtiğimiz yıl 65 gazeteci mesleğini yaptığını için öldürüldü.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 2017 yılı raporunu açıkladı. Dünya genelinde 65 gazetecinin öldürüldüğünü, 326 gazetecinin de tutuklandığı belirtilen açıklamada, bu gazetecilerin yarısının Türkiye/ Kuzey Kürdistan, Çin, Suriye, İran ve Vietnam’da tutuklu bulunduğunu aktardı.

Raporda, Türkiye/Kuzey Kürdistan’da 100’ün üzerinde gazetecinin hapishanede olduğunu hatırlan RSF,  en az 43’ünün tutukluluğu ile gazetecilik mesleği arasında açık bir bağlantı olduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra raporda 15 Temmuz 2016 sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde “hukuk devleti ilkeleri yerine keyfi kararların geçerli olduğu” ifadesine yer veren RSF,  Türkiye/Kuzey Kürdistan’de gazetecilerin sistematik olarak uzun bir süre boyunca tutuklu kaldığına ve böylelikle mahkeme kararı olmaksızın cezalandırıldığını belirtti.

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler