Takip Et

Güncel

Roboski katliamında yaşamını yitirenler birçok kentte anıldı

Roboski’de 8 yıl önce savaş uçaklarıyla katledilen 19’u çocuk 34 kişi çok sayıda kentte anıldı

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin hayatını kaybettiği katliamın yıldönümü dolaysıyla birçok kentte anmalar yapıldı.

BATMAN
HDP Batman İl Örgütü, Roboski katliamı nedeniyle parti binası önünde açıklama yapmak istedi. Açıklama öncesi binayı ablukaya alan polis, vekillerin konuşması şartıyla açıklamaya izin verilebileceğini belirtti. Açıklamaya HDP Batman milletvekilleri Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Necdet İpekyüz ile Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz ve parti yöneticileri katıldı. HDP Batman İl Eşbaşkanı İkram İrgi’nin konuşmasına polis izin vermedi. Duruma tepki gösteren HDP milletvekili Başaran, açıklama yaptı. Roboski katliamının yıldönümüne ilişkin açıklamasının polis ablukasında yapılmasının dahi devletin bakış açısını ortaya koyduğunu söyleyen Başaran, Roboski’nin hesabını soracaklarını söyledi.

VAN
KESK Van Şubeler Platformu, Roboski katliamının 8. yılı nedeniyle açıklama yaptı. KESK binasında açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Naci Kaçmaz, Roboski katliamının hemen ardından çocuklarını yitiren ailelere para verilerek susturulmaya çalışıldığını söyledi. Kaçmaz, dönemin başbakanı olan Erdoğan’ın, “Onların sivil miydi, değil miydi, soruşturmada göreceğiz” şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, katliamın meşrulaştırmaya çalışıldığını söyledi. Kaçmaz, “AKP iktidarının Roboski Katliamı karşısındaki bu tutumu, Kürt sorunu da dahil olmak üzere halklarımızın yaşadığı hiçbir soruna somut bir çözüm üretmiyor. Sorunları dile getiren, baskı ve şiddet saldırılarıyla susturmaya, sindirmeye çalışan, faşizan karakterin bir başka örneğidir. AKP iktidarı aslında kendisine günü kurtarmaktan başka fayda sağlamayan, ülkeyi polis devletine dönüştürme amaçlı bütün baskı ve saldırılarından artık vazgeçmeli ve Roboski Katliamı ile bu topraklarda yaşanan diğer bütün katliamlara ilişkin halka hesap vererek, özgürlüklerin daim olduğu emekten yana demokratik bir Türkiye için gereğini yapmalıdır” dedi.

MERSİN
HDP Mersin İl Örgütü, parti binasında Roboski katliamında yaşamını yitirenleri andı. Anmaya kentte bulunan siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Roboski belgeseliyle başlayan anmada açıklama yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, Roboski katliamının sorumlularının yargılanmadığını belirterek, “Bu katliamın sorumlularını yargı önüne çıkarma ve cezalandırılmalarını sağlama, hesap sorma mücadelesi durmayacaktır” dedi. 

İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, Roboski katliamının hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini belirterek, Kürt halkının dünyanın en çok zulüm gören, katledilen, baskı ve haksızlığa uğrayan bir halkı olduğunu söyledi.

HATAY
Hatay’ın İskenderun ilçesinde HDP binasında Roboski anması yapıldı. Hayatlarını kaybedenlerin anıldığı anmada konuşan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Nevzat Güzel, katliamın sorumlularının yargılanmasını istedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler