Takip Et

Güncel

Roboski Katliamı ifadeleri, yaralayacı ve kabaymış

CHP’li Sezgin Tanrıkulu tarafından Roboski Katliamının aydınlatılması için verilen Meclis araştırması önergesi “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçesi ile iade edildi

CHP’li Sezgin Tanrıkulu tarafından Roboski Katliamının aydınlatılması için verilen Meclis araştırması önergesi “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçesi ile iade edildi.

MA’nın haberine göre, Meclis Başkanı Mustafa Şentop imzasıyla iade edilen önergede, “Türk Silahlı Kuvvetlerince gerçekleştirilen sınır ötesi harekat sonucu 34 yurttaşımız öldürülmüştür” ile “Roboski Katliamı” ifadeleri Meclis Başkanı Mustafa Şentop imzasıyla ‘kaba ve yaralayıcı’ bulunarak iade edildi.

Tanrıkulu’nun Roboski Katliamı’nın aydınlatılması talebiyle verdiği araştırma önergesinde “kaba ve yaralayıcı” bulunan ilgili ifadelerin olduğu bölüm şöyle: “28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak ili Uludere ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetlerince gerçekleştirilen sınır ötesi harekat sonucu 34 yurttaşımız öldürülmüştür. Kamuoyunda Roboski Katliamı olarak bilinen olayın araştırılması için kurulun Uludere Alt Komisyonu son toplantısını 06.03.2012 tarihinde yapmış, hazırlanan rapor şimdiye kadar hiçbir komisyonda uygulanmamış bir yöntemle görüşülmüş ve toplantı sırasında rapor okunarak değerlendirilmiştir. Alt komisyonun AKP’li üyeleri tarafından büyük bir gizlilik ve sansür uygulanan rapor, kamuoyuna ve özellikle Uludere’de yakınlarını kaybeden ailelere verilen sözlere karşın hiçbir değerlendirme yapılmamak suretiyle ciddiyetini ve rapor olma özelliğini kaybetmiştir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler