Connect with us

Güncel

Roboski İçin Adalet Girişimi: Adaletin yolu Roboski’den geçer

Roboski İçin Adalet Girişimi, Roboski Katliamı’nın iktidarın sınavı olduğunu işaret ederek, “Bu topraklarda barış ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir” açıklaması yaptı.

Roboski İçin Adalet Girişimi, 19’u çocuk 34 sivil insanın katledildiği Roboski Katliamı’nın 101’inci ayında, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, 101 aydır ailelerin, sivil toplum kurumların ve canı yanan insanların adalet arayışının peşinde olduğunu söyledi. Çevirmen, “Ne yazık ki, bugüne kadar ne cezalandırma ne yüzleşme anlamında bir yol kat edilemedi. O geceden bugüne geçen 439 haftada, hukuk yok, adalet yok, cezalandırma yok. 34 insanın bombalarla öldürüldüğü her kesim tarafından kabul görülmüş, kanıtlanmış olmasına rağmen, bu durum yasalar ve adalet sisteminde bir türlü karşılığını bulamadı. Cezasızlığın her köşe başına yerleştiği bu topraklarda, failler hala yargılanmadı. Dün de bugün de işlenen suçlar karşısında cezalandırma gerçekleşmiyor, adalet sağlanmıyor. Bir sonraki katliamı tetikleyen cezasızlık geleneği, hukuku yok varsayma, derin korumacılık, görünmeyen ellerle Roboski davası için de hala uygulanıyor. Bir katliamın cezasız bırakılmasının, yargı yollarının kapatılmasının, devlet olarak böyle bir katliamı örtmenin bir açıklaması olamaz” ifadelerini kullandı.

‘ROBOSKİ İKTİDARIN SINAVIDIR’

Devletin en asli görevinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile garanti altına alınmış olan yaşam hakkını koruma olduğuna vurgu yapan Çevirmen, “Bu sözleşme ile Yaşam Hakkı’nın yasalarla koruma altına alınması hükme bağlanmıştır. Başta Roboski olmak üzere tüm insan yaşamını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran şiddete karşı, hepimiz itiraz hakkımızı kesintisizce kullanacağız. Hiçbir katliamın zaman aşımı yoktur. Roboski aydınlatılmadıkça, Roboski’de yaşananlar halka açıkça anlatılmadıkça, Türkiye siyasetinde sivilleşme ve demokratikleşme söz konusu olmayacaktır. Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barış ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir. Roboski bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır” dedi. (MA)

Günün Haberleri

More in Güncel