Takip Et

Güncel

Reqa’da 29 toplu mezar bulundu, 5 bin 700 cenaze çıkarıldı

IŞİD’in Reqa işgali döneminde katlettiği sivillere ait 29 toplu mezarı ortaya çıkarıldı. Reqa Sivil Meclisi, 25 toplu mezardan 5 bin 700 cenaze çıkardığını açıkladı

ANHA’nın haberine göre; Reqa’nın 2017’nin Kasım ayında IŞİD’in elinden özgürleştirilmesinin ardından acil müdahale ekipleri kentte enkaz yığınları altından cenazelerin çıkarılması için çalışmalara başladı. 

Bazı toplu mezarlarda IŞİD üyelerine ait cesetlerin, bazılarında ise kadın ve çocuk cesetlerinin olduğu tespit edildi. Acil müdahale ekiplerinin verilerine göre, açılan toplu mezarlarda içerisinde yabancı gazetecilerin de olduğu çok sayıda ceset çıkarıldı. DNA testleri yapılmadığı için cesetlerin kime ait olduğu henüz tespit edilemedi.

Toplu mezarların bir kısmı Fırat Nehri’nin kenarında bir kısmı da kent merkezinde, bazı toplu mezarlar da Bedo Mahallesi’nde bulundu.

Toplu mezarlara insanların gömüldüğüne şahit olan bazı kişilerin haber vermesi üzerine acil müdahale ekipleri söz konusu noktalarda çalışma başlattı. Çeşitli yerlerde açılan toplu mezarlardan 5 bin 700 ceset çıkarıldı. Toplu mezarların tespit edilmesinin ardından uzman doktorlar ve adli tıp da mezarlardaki çalışmaları takibe aldı.

‘700 cenaze teşhis edilebildi’

Acil müdahale ekibi sorumlusu Yasir Xemîs, kentin özgürleştirilmesinin ardından çalışmalarına başladıkları ifade etti. Reqa’da tespit ettikleri 29 toplu mezarın 25’ini açtıklarını belirten Yasir, “Toplu mezarlarda çoğunlukla topluluk önünde katledilen kişilerin cenazeleri bulunuyor. Bunların yanında kadın ve çocuk cenazeleri de var. Yerel kaynaklar yabancı kişilerin de katledildiğini söyledi. Bu kişilerin yabancı gazeteciler olma ihtimali var. Adli tıp doktorları çıkardığımız cenazelere otopsi yapıyor. Cenazelerin kime ait olduğu tespit edilmeye çalışılsa da DNA testi bulunmadığı için net sonuç elde edilemiyor. Şimdiye kadar 700 cenazenin kime ait olduğunu tespit edebildik. Bu kişilerin çoğunu üzerlerindeki belgelerden yola çıkarak teşhis ettik” diye konuştu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler