Takip Et

Güncel

Rektör İbiş’e soruşturma açıldı

KHK ile ihraç edilen Cenk Yiğiter’i yönetmelik değişikliğiyle öğrenci olarak üniversiteye girmesini engelleyen Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş hakkında, “Eğitim öğretim hakkını engellediği” için YÖK tarafından soruşturma başlatıldı

YÖK Başkanlığı, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş hakkında “Eğitim öğretim hakkını engellediği” için soruşturma başlattı.

KHK ile ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, girdiği sınavla Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nü kazanmıştı. Ankara Üniversitesi’nde Yiğiter’e özel bir yönetmelik değişikliği yapılarak, üniversiteye alınmadı.

Yiğiter’in suç duyurusu üzerine, savcılık görevsizlik kararı ile dosyayı rektörleri soruşturmaya yetkili olan YÖK’e gönderdi.

“YÖK bu hukuksuzluğa sessiz kalırsa fail durumuna gelecektir”

Dosyanın YÖK’e ulaşmasının ardından YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. İrfan Aslan, Yiğiter’i müşteki olarak ifadeye çağırdı. Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, ifadede Yiğiter’e İbiş hakkında, “öğrenci olarak üniversiteye tekrar gireceği” yönünde attığı tweetler soruldu. Yiğiter’in Cebeci Kampüsü’nde zincirli ve palalı bir grubun öğrencilere saldırmasına ilişkin, “İhraçları kampüse almıyorsunuz, bunları alıyorsunuz ama biz de zincirle palayla gelsek bizi de mi alacaksınız” yazdığı hatırlatılan ifadede bu paylaşımı neden yaptığı da soruldu. Şüphelinin kendisi değil, rektör olduğunu ifade eden Yiğiter, şöyle konuştu: “Eğitim öğretim hakkı anayasada düzenlenmiş temel bir hak ve hürriyettir. Anayasada açıkça temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlanabileceği hükmü bulunmaktadır. Ankara Üniversitesi, kanun koyucunun yapabileceği bir işlemi yönetmelikle yapmış, üstelik bunu geriye yürütmüştür. YÖK, bu hukuksuzluğa sessiz kalacak olursa bu hukuksuzluğun faili durumuna gelecektir.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler