Takip Et

Güncel

Recep Hantaş’ı vuran katil polis tutuklandı

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Sümerpark’ta otururken polisler tarafından ateş açılarak katledilen Recep Hantaş soruşturmasında adliyeye sevk edilen katil polislerden biri tutuklandı

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde dün sabah saatlerinde arkadaşıyla oturmuş olduğu Sümerpark’ta polisler tarafından vurularak katledilen Recep Hantaş soruşturmasında adliyeye sevk edilen polislerden biri tutuklanarak hapishaneye gönderildi.

Ne Olmuştu

Geçimini hurdacılık ile idame ettiren 20 yaşında ki Recep Hantaş sabah saatlerinde arkadaşıyla birlikte oturmuş olduğu Sümerpark’ta polislerin ateş açaması sonucu yaşamını yitirmişti.

Daha Önce Polis Tarafından Tehdit Edilmiş

Polis tarafından aileye yapılan açıklamada Recep Hantaş’ın yanlışlıkla vurulduğu iddia edildi. Ancak Recep Hantaş öldürülmeden önce abisine polis tarafından GBT yapıldığı sırada kendisine terörist denildiği ve dikkatli olması konusunda uyarıldığını söylediği belirtildi.

Recep Hantaş’ın vurulmasından sonra aileye ulaşan polis Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne gitmesini söyleyerek hastaneye yönlendirildi. Hastaneye ulaşan ailesi Recep’in katledildiğini burada öğrendi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Recep Hantaş’ın ağabeyi, Recep hakkında bilgi alma konusunda ısrarlı davranınca polis tarafından ikinci açıklama yapılarak Recep’in arananlar listesinden biri ile görüştüğü için “yanlışlıkla vurulduğu” belirtildi. Bu açıklamada çelişkili yönler taşıdığı için aile inanmadı.

Hastanede polisler tarafından aileye baskı yapılarak cenazenin bir an önce morgdan alınıp gömülmesi söylendi.

Devlet’in Cenaze Korkusu

Recep Hantaş’ın cenazesinin mezarlığa götürüldüğü sırada mezarlığın abluka altına alındığını belirten ağabeyi olanları şöyle ifade etti. “Mezarlığın tüm kapıların önüne zırhlı araçlar konuşlandırılarak geçişlere kapatılmıştı. Bizim haricimizde kimseyi mezarlığa almadılar. Cenazenin dini vecibeleri yapılırken polisler bize sık sık ‘acele edin kalabalık olmadan bir an önce defnedin’ baskısı yaptı. Cenazeyi polis ablukasında alelacele bir şekilde defnetmek zorunda kaldık.”

Cenaze defnedildikten sonra açıklama yapan valilik ise kolluk güçlerinin yaptığı açıklamadan farklı bir açıklama yaptı. Valilik Recep Hantaş’ın ‘dur ihtarına’ uymadığı gerekçesiyle vurulduğu belirtildi.

‘Bacağından Vurulduğu Halde Neden Başından Vuruldu’

Valilik açıklamalarına da çelişkili bulan Ağabey şunları ifade etti:

Vali ‘üstümüze geldi, dur ihtarına uymadı’ demiş. Madem dur ihtarına uymadı, polislerin üstüne geliyorsa neden etkisiz hale getirmediler. 1 kurşun sıkın o zaman ayağına, neden dört kurşun vurulmuş.

Otopsi rapordan, ne de nasıl ne zaman vurulmuş haberimiz yok. Şu an onlar saat 3.20 diyor ama, belki akşamdan beri vurulmuş sabaha kadar morgda kalmış. Çünkü biz gittiğimiz zaman her şey halledilmişti. Otopsi bizden önce yapılmış, savcı bizden önce gitmiş.”

Olaydan sonra bugün soruşturma kapsamında gözaltına iki polisten biri tutuklandı.


Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler