Connect with us

Güncel

Raporda infaz talimatı vardı ancak ‘devlet sırrı’ denilerek çıkarıldı

Ankara JİTEM Davası’nda eski bakan ve CHP Milletvekili Fikri Sağlar, hazırlanan raporda infaz talimatlarının olduğunu ancak “devlet sırrı” denilerek çıkarıldığını aktardı

1993 ve 1996 yılları arasında Ankara ve çevre kentlerinde 19 kişinin katledilmesine dair açılan ve “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 23’üncü duruşması görüldü.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, daha önce tanık olarak dinlenilmesine karar verilen eski Bakan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar konuştu.

Sağlar, Meclis Susurluk Komisyonu raporu ile 1997’de Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev yapan Kutlu Savaş tarafından hazırlanan raporlarda faili meçhul cinayetlerle ilgili bilgilerin kapsamlı bir şekilde yer aldığını hatırlattı. Ancak Sağlar, raporlardaki önemli bir kısım bilginin dönemin koalisyon hükûmetinde yer alan 3 partinin genel başkanlarının ortak kararıyla “devlet sırrı” şeklinde tanımlanarak, rapordan çıkarıldığını kaydetti.

Sağlar, Savaş tarafından hazırlanan rapordan bir alıntı yaparak, “Devlete biat etmeyeceği anlaşılan kişinin infaz edilmesi gerekir ve infaz edilmiştir” ifadelerinin geçtiğini söyledi.

Mahkeme Heyeti, daha önce Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı’ndan istenen raporun beklenmesine ve raporun incelemesinin ardından eski başbakan Mesut Yılmaz’ın dinlenmesi talebinin incelenmesine karar verdi.

Duruşma 4 Mayıs’a ertelendi.

Katiller ve katledilenler

Dava kapsamında Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven ve Muhsin Korman “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından yargılanıyorlar.

Davanın maktulleri arasında yer alan ve Zorla Kaybetmeler Veritabanı’nda yer verilen, zorla kaybedildiği doğrulanmış olan isimler ise şöyle: “Namık Erdoğan, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım, Yusuf Ekinci, Feyzi Aslan, Salih Aslan, Faik Candan ve Abdulmecit Baskın.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel