Connect with us

Güncel

Rant ekonomisi çöküyor

Siyasi iktidarın rantsal ekonomik politikaları ve inşaat sektörü üzerine kurduğu yağma ekonomisi giderek tersi duruma dönerek ekonominin toptan çöküşününü hazırlayan duruma dönüşmek üzere

Kentsel dönüşüm projeleri AKP’nin rantsal olarak vurgun yapabildiği alanların alanların başında gelmekte. Dönüşüm adı altında önemli araziler yandaşlara peşkeş çekilerek devasa ekonomiler yaratıldı. Rantın merkezi haline dönüşmesiyle birlikte bu alana dönük sermaye girişleri giderek artmaya devam ederken yeni krizlere de sebebiyet vermekte. 350 bin müteahhitlik firmasının inşaat alanında faaliyet göstermesi rantın çekiciliği çıplak olarak ortaya sermekte. Bu durum rekabetin artmasıyla birlikte birçok firmanın iflasına neden olarak, projelerinin yarım kalmasına sebebiyet vermektedir. Çöküş doğası gereği  olarak artarak  devam ediyor. Bu trendin en iyi örneklerinden biri olarak ‘Kurtlar Vadisi’ yapımcılarının sahibi olduğu Pana Yapı’nın sürdürmekte olduğu Fikirtepe’de ki projelerini durdurma kararını verebiliriz.

Tam da bu noktayla alakalı olarak İstanbul İnşaatçılar Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Yaşar Aşçılıoğlu’nun, Cumhuriyet Gazetesinden Şehriban Kıraç’a verdiği bilgiler önem arz etmektedir.

Aşçıoğlu, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin bir çoğunun inşaatçılıkla alakaları bulunmadığı sebebiyle birçok inşaat projesinin yarım kaldığını belirtiyor.

Bu durumun inşaatçıları tedirgin ettiğini ve yatırım yapmaya engel teşkil ettiğini belirterek  “Sadece Fikirtepe’de değil başka yerlerde de bu örnekler var. Bazı vatandaşlar 1-2 metrekare için evini arsasını hiç bilmediği müteahhide verdi” diye ekledi.

Ülkede önüne gelenin inşaat yapmaktan çıkarılması gerektiğini belirten Aşçıoğlu, “. Avrupa Birliği’nde 35 bin müteahhit var. Türkiye’de ise kayıtlı 350 bin. Bunların yüzde 25’i gerçek kurumsal firma. Yüzde 75’i ise maalesef büyük projeler de yapıyorlar ama onların hepsi çok yakında gidecek. Çürük elmalar yakında temizlenecek. Bu sektörü doğru düzgün yapmak zorundayız.

Hükümetin Kentsel dönüşüm politikalarını da eleştiren Yaşar Aşçıoğlu, “Nerede kentsel dönüşüm var, palavra. Yapısal dönüşüm var. Ada ada, mahalle mahalle bazlı proje olmalı” dedi. İnşaatta en büyük maliyetin arsa olduğunu anlatan Aşçıoğlu, “Vatandaşın ödeyebileceği konutlar yapılmalı. Bunun için arsaların gerçek değerine oturması gerekiyor. Kullandığımız kredilerin faizi yüzde 18’leri buluyor, o zaman da inşaatçı iş yapamıyor” diye konuştu.

Günün Haberleri

More in Güncel