Takip Et

Güncel

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdî Bağdadi operasyonunun detaylarını anlattı

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdî, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin yanına istihbarat elemanı yerleştirdiklerini, operasyon için Amerikalılarla birlikte 3 kişilik gizli ekip kurduklarını ve her adımını takip ettiklerini söyledi

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdî, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin izini nasıl sürdüklerini Fox News’e anlattı. 

Haberde, Bağdadi’nin ölümüyle sonuçlanan operasyonun aylardır hazırlandığı, plana QSD’den alınan istihbaratın her süreçte dahil edildiği ve IŞİD’in kalbinde yer alan ve baskın sırasında orda olan bir QSD’linin de dahil olduğu bilgisini verdi. 

Abdî, QSD’nin istihbarat elemanının kendilerine Bağdadi’nin batıya, İdlib’e doğru hareket ettiğini ve hangi eve gideceği bilgisini verdi. 

Abdî, “15 Mayıs’ta ABD güçlerine haber verdik ve beraber 3 Amerikalıdan oluşan bir gizli birim kurduk” dedi. 

Habere göre, QSD’nin istihbarat elamanı, Bağdadi’nin bulunduğu yerleşke içerisindeki tünellerin detaylarını, bölgede Bağdadi ile birlikte kaç kişi olacağını, harekete geçmeyi planladıklarını ve uzundur orada olduklarını bilgilerini verdi. Ardından Cumartesi günü yerleşkeye saldırı gerçekleştirildi ve QSD elemanı ABD’liler tarafından güvenle bölgeden çıkarıldı.

Kürtlerin inanılmaz başarısı

Haberde, IŞİD’in içine  istihbarat elemanı yerleştirmek çok nadir olan bir durum olduğu vurgulanırken, “Hele ki DAİŞ liderine bu kadar yakın olan birinin istihbarat elemanı olması duyulmamış bir şey ve Kürtlerin inanılmaz bir başarısı” ifadesi kullanıldı.

Abdî, Bağdadi’nin öldürülmesinin Kürt istihbaratı olmaksızın gerçekleşmesinin mümkün olmadığını vurguladı. 

Haberde, ABD Savunma Bakanlığı’ndan kıdemli bir görevlinin QSD’yi operasyonda kilit oyuncu olarak nitelendirdiği ve QSD’nin ya da Kürt güçlerinin saldırı sırasında onlarla uçakta olmadığı ifadelerini yer verildi. Ayrıca, görevli operasyon sırasında Bağdadi ile birlikte yerleşkede olan 11 çocuğun “bölgedeki güvenli bir kişiye” emanet edildiği bilgisini de paylaşıldı.

Kaynak ve Çeviri: Mezopotamya Ajansı 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler