Takip Et

Güncel

QSD: Ateşkesin ihlalinden Türkiye sorumludur

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Sözcüsü Kîno Gabriel, QSD’nin ateşkesin hükümlülüklerini yerine getirdiğini ancak Türkiye ve bağlı silahlı grupların saldırılarına devam ettiğini belirterek, “Ateşkesin ihlalinden Türk devleti sorumludur”

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Sözcüsü Kîno Gabriel, Kuzey ve Doğu Suriye’de süren ateşkese ilişkin açıklama yaptı. Gabriel, ateşkesin Türkiye ve bağlı silahlı gruplar tarafından ihlal edildiğinin altını çizdi. QSD Sözcüsü Gabriel, ateşkese ilişkin şu açıklamayı yaptı: “QSD olarak tüm yükümlülüklerimizi yerine getirmemize, bölgeden tamamen çekilmemize rağmen Türk devleti ve Türkiye’ye bağlı terörist gruplar ateşkesi ihlal etmekte; halkımıza yönelik soykırım savaşı yürütmektedir.

Bu sabah terörist gruplar, Türkiye’nin işgalci ordusunun desteğiyle Menacîr, Esadiye ve Mişrafa köylere saldırmıştır. Bu saldırılar ateşkes anlaşmasının ihlal edildiği anlamına gelmektedir. Köyler ve yerleşim yerleri, saldırılara ve top atışlarına maruz kalmaktadır. Saldırılardan dolayı söz konusu 3 köyde binlerce sivil göç etmek zorunda kalmıştır. Güçlerimiz, bu açıklamanın yapıldığı anlarda dahi çatışma halindedir.

Bu temelde QSD olarak meşru savunma hakkımızı kullanmaya devam ediyor, ateşkesin ihlalinden Türk devletinin sorumlu olduğunu belirtiyoruz. ABD’ye, acil bir şekilde müdahale etmesi ve halkımıza yönelik saldırıların önüne geçmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler