Connect with us

Dünya

PYD: Suriye krizini ilgilendiren diğer her toplantıya katılırız

Rusya’da yapılması planlanan  ‘Suriye Halklarının Kongresi’ için Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu “Hala davetliyiz”, PYD ise ‘Davet yenilenirse, Suriye krizini ilgilendiren diğer her toplantıya katılacağız’  dedi

Rusya’da planlanan Soçi zirvesi için daha önce Putin ve Erdoğan’ın PYD’nin katılmaması konusunda uzlaştığı iddia edilmişti. Bir PYD yetkilisi davet yenilenmesi halinde Soçi’ye gideceklerini ifade etti. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu (KSDF) ise “Hala davetliyiz” açıklamasında bulundu.

Kremlin’den toplantıya ilişkin “Aceleye getirmeyeceğiz” açıklaması geldi. Reuters ajansının geçtiği habere göre ise Rojava’daki yönetimin danışmanlarından Badran Jia Kurd “Hâlâ davetliyiz. Eğer kongrenin çerçevesi değişmediyse katılacağız” diye konuştu.

‘Katılmayı planlıyoruz’

PYD yetkililerinden Sihanouk Depo da, “Halkın iradesinin temsilcileri olarak, davet yenilenirse, Soçi’ye ve Suriye krizini ilgilendiren diğer her toplantıya katılacağız” ifadelerini kullandı. PYD, konferansın ertelenmesinden önce de davetli olduklarını ve katılmayı planladıklarını açıklamıştı.

Rus ajansı Sputnik ise Suriye’deki ateşkesin garantörleri olarak Rusya, Türkiye ve İran’ın kongreye 23 Kürt temsilcinin katılması konusunda mutabakat sağladığını duyurdu. Sputnik’e konuşan bir kaynak, “Rus tarafı, Kürtlerin de yer aldığı 1.490 kişilik bir liste sundu. Türkiye, şu anda 23 Kürt temsilcinin katılımını kabul etti. Ankara, liste üzerinde çalışacağını belirtti ancak herhangi bir itiraz dile getirmedi” dedi. Sputnik, Kongre’nin 29-30 Ocak’ta yapılacağını da öne sürdü.

 

Günün Haberleri

More in Dünya