Connect with us

Dünya

PYD Eşbaşkanı: “Efrin’de direniş sanılandan büyük”

Londra düzenlenen panele video konferans yoluyla katılan PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen, “Efrin’de direniş sanılandan büyük” dedi

Londra Kürt Toplum Merkezi’nde Efrin gündemli panel düzenlendi.

Panelin katılımcılarından eski PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in Çekya’da gözaltına alınmasının ardından, konuşmacı olarak PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen Skype yoluyla katıldı.

Hesen yaptığı konuşmada, Efrin’de direnişin sanılandan daha büyük olduğunu ve saldırıların birçok noktada geri püskürtüldüğünü söyledi.

Hesen ayrıca TSK’nın saldırılarının sivilleri, cami ve hastaneleri hedef aldığını belirterek, işgalcilere karşı direnişin uzun erimli olduğunu, işgalcilere ağır darbelerin vurulduğunu ve vurulmaya devam edeceğini ifade etti.

Hesen ayrıca Esad rejimiyle anlaşma konusunda gelen bir soruya, sınırlı askeri bir anlaşma olduğunu ve siyasi bir anlaşma olmadığını söyledi. Hesen konuşmasında, “Eğer anlaşma olsaydı Suriye hava sahasına TSK uçakları giremezdi. Suriye kendi sınırlarını savunabilir. Sonuçta Kürt güçler ayrılığı savunmuyor” dedi.

BMGK’da alınan karar ilişkin gelen soruya ise Hesen şöyle cevap verdi; “BM’nin aldığı ateşkes kararına biz uyacağız. Yalnız DAİŞ’e karşı mücadelemiz devam edecek. Efrin’de de bu karar uyacağız ancak Türkiye uymuyor. Biz de kendimizi savunacağız” dedi.

 

Günün Haberleri

More in Dünya