Takip Et

Güncel

Putin’den Erdoğan’a: “İdlib’te teröristlere yönelik ek tedbirler alacağız”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak basın toplantısında konuştu. Putin, İdlib’de ek tedbirler geliştirileceğini söyledi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova’da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider İdib’de ek tedbirler alınacağını açıklasa da, bu konudaki görüş ayrılıklarının sürdüğü görüldü.

Putin, Türkiye ile ABD’nin Fırat’ın doğusunda kuracağı güvenli bölgeyi ‘olumlu’ olarak niteledi. Putin, “Türkiye-Suriye sınırında güvenli bölge kurulması, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması bakımından iyi olur” ifadelerini kullandı. İki lider ayrıca, savunma alanındaki işbirliğini geliştirme sinyali de verdi.

Toplantıda ilk sözü alan Putin, İdlib’deki durumdan kaygılı olduklarını söyledi, ‘teröristlerin saldırı düzenlediğini ve Rus üslerini tehdit ettiklerini’ vurguladı. Rus lider, “Türkiye Cumhurbaşkanı ile ek tedbirler geliştirilmesine karar verdik” dedi.

PUTİN: GÜVENLİ BÖLGE OLUMLU BİR ADIM

Putin’in, soru cevap kısmında Türkiye’nin ABD ile kuracağı güvenli bölgeden ‘olumlu bir adım’ diye söz etmesi de dikkat çekti. Rus lider, bu bölgenin Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması açısından olumlu olduğu yorumu yaptı. Putin güvenli bölge konusuyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler