Connect with us

Güncel

PTT’de de itibardan tasarruf olmadı

PTT 2016’da yaptığı temsil ve ağırlama giderleri 6,6 milyon lira olarak açıklanırken, bürokratların tahsis edilen giderleri kişisel harcamalar için kullandığı ortaya çıktı

PTT’nin bürokratlarına tahsis edilen tören, temsil ve ağırlama giderleri kapsamında kıyafet, çocuk ayakkabısı, gıda, eşarp, şal, yılbaşı tatili gibi kişisel harcamaları kullanıldığı ortaya çıktı.

Sayıştay’ın hazırladığı rapora göre, Mart ayında PTT Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kenan Bozgeyik, tören, temsil ve ağırlama giderleri adı altında 8 ay içinde 478 bin lira, önceki Genel Müdür Harun Maden’in ise 4 ayda 273 bin lira kişisel harcama yaptığı ortaya çıkarıldı. İki genel müdürün maaşları haricinde 2016 yılında yaptığı harcamalar ise 750 bin lirayı buldu.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, Sayıştay, temsil giderlerinin içinde tören, toplantı, milli bayramlar, kuruluş yıl dönümü, açılışlar gibi etkinliklerin olmadığına dikkat çekti.

Harcamalar yüzde 34 arttı

PTT’nin kurum olarak yaptığı temsil ve ağırlama giderlerinin toplamı ise 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34.7 oranında artışla 6 milyon 600 bin liraya çıktı. Yani 2015’e göre 1 milyon 700 bin lira artış gerçekleşti.

Yapılan harcamalarda daha çok kıyafet alımına rastlanırken, yüklü miktarda market alışverişi, gümüş takı, altın, otel konaklamaları gibi çok sayıda kişisel harcamanın yapıldığı belgeleriyle ortaya çıktı.

Sayıştay raporunda harcamalarla ilgili olarak “Genel müdürlük makam harcamalarının büyük bir kısmının genel müdürün kişisel harcamalarının olabileceği değerlendirilmektedir” denildi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel