Connect with us

Emek

PTT çalışanları hakları için Ankara’ya yürüyecek

Salgında koruyucu ekipman talep eden PTT çalışanları sürgün edildi. Haber Sen Genel Başkanı Özdemir ‘Ankara’ya yürümekten başka yol kalmadı’ dedi

Salgın döneminde çalıştıkları Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) işyerlerinde koruma ekipman talebinde bulundukları için Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) üyesi 11 kişi sürgün edildi. Sürgünlerin ardından PTT Genel Müdürlüğü’yle bir dizi görüşme talebinde bulunan sendikaya olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmedi. Yaşanan sürgünlerin insanlık suçu olduğunu ifade eden Haber Sen Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) geçtiğimiz hafta sürgünlerin gerçekleştiği Diyarbakır, Giresun, İzmir ve İstanbul’dan 27 Temmuz Pazartesi günü Ankara’ya yürüyeceklerini açıkladı.

Sürgün edildiler

MA / Emrullah Acar’a konuşan Haber Sen Genel Başkanı Musa Özdemir, “Bizde salgında imzalanan mutabakatın uygulanmasını istedik. Bu talebimize karşı işyeri temsilcilerimiz, şube yöneticilerimiz ve üyelerimiz aileleri ile birlikte sürgün edildiler” diye belirtti.

Haklarımızı kullanacağız

Sürgün kararının Haber Sen’in sendikal örgütlülüğüne yönelik bir uygulama olduğuna dikkati çeken Özdemir, şöyle devam etti: “27 Temmuz’da il il PTT önlerinde basın açıklamaları yapa yapa Ankara’ya ulaşıp PTT Genel Müdürlüğü önünde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Fiili meşru bütün haklarımızı kullanacağız. Bundan sonraki süreçte de UPU ve UNİ’ye yazılar yazarak ‘sizler arasında imzalanan mutabakatın uygulanmasını istedik ama sürgün edildik’ bu konunun takipçisi olmaları talep edeceğiz. PTT emekçilerinin Ankara’ya yürümekten başka yolu kalmadı.”

Sürgünler iptal edilene kadar 

Özdemir, “AKP toplumu zapturapt altına almak istiyor. Ülkeyi tek başına yönetenler kamu kurumlarında da tek tip insan istiyorlar. Ben yaptım oldu, muhalif kimseyi görmek istemiyorlar. Tüm kamu kurumlarında dikensiz gül bahçesi yaratmak istiyorlar, sizi sürgün ettim sesinizi çıkarmayın diğer üyelerinizi de sürgün ederiz mantığı ile hareket ediliyor. ‘Farklı sesleri kabul etmiyoruz’ dediler ve 11 arkadaşımızı sürgün ettiler. Biz bunu kabul etmiyoruz hem yerel hem de uluslararası boyutu ile bu sürecin takipçisi olacağız. Arkadaşlarımız eski yerlerine dönene kadar mücadele edeceğiz. Birileri bizi sürgün edebilir ancak bizler haksızlığın, hukuksuzluğun karşısında ses çıkardık ve her zamanda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yurttaşlara da seslenen Özdemir, “Pandemi dönemindeyiz, isteğimiz zaruri olmayan kargoları biraz erteleyin” dedi.

Günün Haberleri

More in Emek