Takip Et

Güncel

PŞTA’nın ‘’Devrim ve komünizm’’ şehitlerini anma etkinliği yasaklandı

Partizan Şehit ve Tutsak Ailelerinin 26 Ocak Pazar günü Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde düzenleyeceği ‘’ Sınırlı bir yaşamı sınırsız bir davaya adıyoruz’’ şiarlı etkinlik Kartal Kaymakamlığı tarafından yasaklandı

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri’nin 26 Ocak’ta Kartal’da düzenleyeceği etkinlik Kartal Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Yasak kararına tepki gösteren PŞTA yazılı açıklama yaparak  “Devrim ve Komünizm” şehitlerini anmaktan vazgeçmeyeceğini belirtti. PŞTA’nın yaptığı  açıklama şu şekilde;

“26 Ocak Pazar günü Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenleyeceğimiz “Sınırlı Bir Yaşamı Sınırsız Bir Davaya Adayanları Anıyoruz” etkinliğimiz Kaymakamlık tarafından yasaklanmıştır. Düzenleyeceğimiz etkinlikte “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeselinin gösterimi yapılacaktı. Etkinliğimizin duyurusunu yapmamızın ardından, etkinliğimiz ırkçı-faşist hesaplar tarafından hedef gösterilmiş ve yasaklanması üzerine sosyal medyadan çağrılar yapılmıştı.

Mayıs Kolektif tarafından hazırlanan “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeselinin gösterimi de etkinliğimizde gerçekleştirilecekti. Belgeselde, Ermeni komünist Armenak Bakırcıyan şahsında, tarih boyunca soykırıma ve katliamlara uğrayan Ermeni ulusunun ülke topraklarında var olma mücadelesi konu ediliyor. Belgeselde; Paramazlarla başlayan mücadele süreci, Ermeni ulusuna karşı yapılan katliamlar, 1970’ler Türkiye’sinin politik atmosferinde Armenak Bakır’ın mücadele süreci, Hrant Dink ile ilişkisi, tutuklanması ve tutuklu olduğu hapishaneden yoldaşlarınca kaçırılması ve Elazığ Karakoçan’da katledilmesi anlatılıyor.

Her yıl Ocak ayının son haftasında Devrim ve Komünizm şehitlerini anıyoruz. Mücadelenin en önünde ölümsüzlüğe uğurladığımız evlatlarımızı anıyoruz. Farklı uluslardan, milliyetlerden enternasyonal proletaryanın ölümsüz savaşçılarını anıyoruz. Bizler, bugün de şehitlerimizi anmaktan bir adım dahi geri durmayacağız. Bu yıl da Ocak ayının son haftasında Devrim ve Komünizm şehitlerini devrettikleri mücadele bayrağını sahiplenerek anacağız.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler