Takip Et

Güncel

Protestoların sürdüğü Irak’ta bir eylemcinin öldürülmesi üzerine parti binaları ateşe verildi

Irak’ın Zikar vilayetindeki eylemlerde dün bir kişinin suikast sonucu öldürülmesi üzerine kentteki siyasi parti merkezleri halk tarafından ateşe verildi.

Zikar vilayetinde adını vermek istemeyen bir güvenlik görevlisinin AA’ya verdiği bilgiye göre, vilayet merkezi Nasıriye’ye gelen onlarca gösterici birçok parti bürosunu yaktı.

Eski Başbakan Nuri Maliki’nin Dava Partisi, Hadi el-Amiri’nin liderliğini yürüttüğü Bedir Tugayları Örgütü Merkezi, Asaib Ehli’l-Hak Hareketi Merkezi, İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Görevler Grubu Merkezi ve Vilayet Meclisi Güvenlik Komitesi Başkanı Cebbar Musevi’nin ofisi de ateşe verilen siyasi merkezler arasında yer alıyor.

Siyasi parti merkezlerinin ateşe verilme nedeninin ise dün eyleme katılanlardan Muhammed el-İsami’nin suikast sonucu öldürülmesi olduğu belirtildi. İsami, hareket halindeki sivil bir araçtan susturucu silahla açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Aynı gün benzeri bir olayda iki ayrı kişi daha silahlı saldırıya uğramıştı.

Protestoların başladığı ekim ayından bu yana özellikle son iki haftadır protestoculara karşı düzenlenen suikastlerde dikkat çeken artışlar yaşandığı gözleniyor.

CUMHURBAŞKANI SALİH’İN GÖREVDEN AZLEDİLMESİ İÇİN İMZA TOPLANDI

Öte yandan Irak Meclisindeki Şii Fetih Koalisyonu’nda yer alan Sadikun Grubu Milletvekili Uday Awwad, Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda, Salih’in meclisin en büyük koalisyonunun adayına 15 gün içerisinde hükümeti kurma görevi vermeyerek anayasal suç işlediğini belirtti.

150 milletvekilinin imzasının yer aldığı yazıda, Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in görevinden azledilmesi istendi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler