Takip Et

Dünya

Pompeo: Maduro’nun günleri sayılı

Venezuela’daki siyasi kriz devam ederken bir kez daha Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu hedef alan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Maduro’nun günlerinin sayılı olduğundan eminim”

Venezuela’daki siyasi kriz devam ederken bir kez daha Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu hedef alan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Maduro’nun günlerinin sayılı olduğundan eminim” dedi.

Bakan Pompeo, Amerikan CNN kanalında katıldığı bir programda, “ABD olarak geçici devlet başkanı Juan Guaido’yu desteklemeye devam edeceğiz. Venezuela ordusuna, kendi vatandaşlarını koruma görevine geri dönmeleri için çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu. Pompeo, “Maduro’nun günlerinin sayılı olduğundan eminim” ifadesini kullandı.

Maduro’ya ‘hasta tiran’ dedi

Venezuela, Küba ve Nikaragua’yı hedef alan Pompeo, Fox News kanalındaki başka bir programda da Maduro yönetimini hedef alan ABD Dışişleri Bakanı, Venezuela Devlet Başkanı için ‘hasta tiran’ ifadesini kullandı. Pompeo, ‘insani yardım’ TIR’larının Venezuela’ya girmesinin engellenemeyeceğini ve bu konuda Venezuela ordusunun sorumluluk alması gerektiğini savundu.

ABD’li senatörden ölüm tehdidi

Öte yandan Venezuela ve Küba düşmanlığı ile tanın Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio’nun, Twitter’dan Libya’nın öldürülen eski lideri Muammer Kaddafi’nin kanlı fotoğrafını paylaşması, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya ‘açık tehdit’ olarak yorumlandı.

KÜBA: Venezuela’yı savunuyoruz

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, “Venezuela üzerinden kıtanın itibarıyla oynanıyor” açıklamasında bulundu. Pazar günü ülkesindeki anayasa değişikliği referandumunda oy kullanırken basına açıklamalarda bulunan Canel, “Kübalılar olarak anayasamız için, Latin Amerika ve Karayipler bölgesi için oy kullanıyoruz. Aynı zamanda Venezuela için de oy kullanıyor ve Venezuela’yı savunuyoruz çünkü Venezuela üzerinden kıtanın itibarıyla oynanıyor” dedi.

İRAN: ABD müdahalesi başarısız olacak

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin Venezuela’ya karşı zor kullanma tehditlerinin uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini ve bu tür adımların “başarısız kalmaya mahkum olduğunu” söyledi. İran Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayımlanan açıklamaya göre; Zarif, Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Robin Daryo Molina ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Zarif görüşmede, her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını ve Venezuela hükümetini desteklediklerini ifade ederek, hükümet ile muhalefet arasında siyasi müzakere önerisini desteklediklerini de belirtti. Zarif’e bilgi veren Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Molina da ülkedeki siyasi durumun düzelmesi için verdiği destek için İran’a teşekkürlerini iletti.

Kolombiyalı diplomatlar Venezuela’dan ayrıldı

Kolombiya Konsolosluğu’ndan üç diplomat aileleriyle birlikte, Venezuela’dan dün yürüyerek ayrıldı. Diplomat ve ailelerine Venezuela polisi eşlik etti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, cumartesi günü Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini askıya aldığını açıklamıştı. Kolombiya yönetimi diplomatlarını en kısa sürede ülkeye geri çağıracağını belirtmişti. Venezuela ise diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 24 saat vermişti. (DIŞ HABERLER)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler