Connect with us

Dünya

Polonya’da polis 48 LGBTİ+ aktivistini darp ederek gözaltına aldı

Polonya’nın başkenti Varşova’da LGBTİ+ aktivisti Malgorzata Szutowicz’i gözaltına almak isteyen polise karşı direnen 48 kişi darp edilerek gözaltına alındı

Polonya’nın başkenti Varşova’da kasasında LGBTİ+’ları pedofil olarak lanse eden fotoğraflar sergileyerek dolaşan kamyona LGBTİ+ aktivisti Malgorzata Szutowicz, nefret suçu içerdiği gerekçesiyle müdahale etti.

Malgorzata Szutowicz’in müdahalesinin ardından kamyonu kiralayan kişiler Szutowicz hakkında suç duyurusunda bulundu. Cuma günü (7 Ağustos), dosyayı görüşen Varşova Bölge Mahkemesi Szutowicz’in soruşturma tamamlanana kadar 2 ay süreliğine tutuklanmasına karar verdi.

Dayanışma sloganları atıldı

Mahkeme kararının ardından Malgorzata Szutowicz’i yakalayarak yetkili mercilere teslim etmek isteyen Varşova polisi, Szutowicz’i kentin en işlek yerlerinden olan Krakowskie Przedmiescie Caddesi’nde gözaltına almak istedi.

Bu esnada Szutowicz’le beraber olan diğer aktivistler polisin gözaltı işlemine engel olmak istedi. Szutowicz’in polis aracına konulmasının ardından aracı çembere alarak gitmesine izin vermeyen aktivistlere polis tarafından bir saati aşkın darpedildiler. Mahkeme kararını protesto eden LGBTİ+ aktivistleri, Szutowicz’in hapishaneye konulmasına izin vermeyeceklerini belirterek aracın önüne yattı ve sık sık dayanışma sloganları attı.

Hava karardıktan sonra da devam eden protesto eylemi neticesinde olay yerine takviye polis ekipleri çağrıldı. Kalabalık dağılmadı ve polis 48 kişiyi gözaltına aldı. Malgorzata Szutowicz gerekli işlemlerin ardından akşam saatlerinde Hapishaneye gönderilirken, gözaltına alınan 48 kişinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

Günün Haberleri

More in Dünya