Takip Et

Güncel

Polis saldırısında HDP’li vekiller yaralandı

Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgale ilişkin açıklamanın yapılacağı HDP binalarının kapıları polislerce kapatıldı. Polis saldırısında HDP Milletvekili Saliha Aydeniz yaralandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgale ilişkin merkez Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde basın açıklaması yapmak istedi. Açıklamaların yapıldığı HDP ilçe binalarının kapıları ve çevresi çok sayıda polis, zırhlı araç ve TOMA’larla kapatıldı. Polis, “Diyarbakır Valiliği’nin eylem etkinlik yasağı”nı gerekçe göstererek kesinlikle açıklama yaptırmayacaklarını belirtmeleri dikkat çekti. Barışçıl eylem etkinliklerin düzenlenmesinin anayasal bir hak olduğunu belirten HDP’liler, bir siyasi partinin kapısını kapatarak çevresinin ablukaya alınmasını gerektirecek bir durumun olmadığını ifade ederek, polislerin dağılmasını istedi. 

Vekil yaralandı

Bağlar ilçesinde polis, kalkan, cop ve biber gazıyla HDP’li kitleye saldırdı. HDP’lilerin darp edildiği saldırıda, biber gazı nedeniyle HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz fenalık geçirdi. Aydeniz, çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırıldı. 

Saldırı ile birlikte polis, kalkanlarla HDP’li grubu iterek ilçe binasının kapısını giriş ve çıkışlara kapattı.   

Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçe binalarının kapıları da polislerce kapatılırken, aralarında milletvekillerin de bulunduğu HDP’lilerin parti binalarındaki bekleyişi sürüyor.(MA) 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler