Takip Et

Kadın

Polis saldırılarına rağmen Las Tesis eylemleri büyüyerek sürüyor

İstanbul Beşiktaş’ta ve İzmir’de binlerce kadın dünya çapında yayılan, kadına yönelik şiddete tepki amaçlı Las Tesis eylemi düzenledi

Beşiktaş Barbaros Hayrettinpaşa Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar; kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı Şili’de başlayıp kısa sürede birçok ülkeye yayılan Las Tesis protestosunu yaptı.

Danslı protesto daha önce Kadıköy’de gerçekleştirilmiş ve polis müdahalesi sonucu birçok kadın gözaltına alınmıştı.

Geçen günlerde, TBMM’deki kadın milletvekillerince de Las Tesis protestosu yapılmıştı.

İZMİR

İzmir Alsancak’ta ise Halkbank önünde toplanan kadınlar, dünya Las Tesis danslı protestosu gerçekleştirdi. Türkçe ve İspanyolca Las Tesis şarkısı eşliğinde dans eden kadınlar sık sık,  “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin jop. İnadına isyan, inadına özgürlük” sloganları attı.

Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da Las Tesis danslı protestosu gerçekleştirmek isteyen kadınlara polis müdahale etmişti. Polis, eylem boyunca şarkıda geçen “Tecavüzcü sensin, öldüren sensin, Polisler, Hakimler, Devlet ve Başkan” sözlerin ardından “Devlet kurumlarını suçlayıcı ifadeleri sarf etmeyin, hakkınızda işlem yaptırılacaktır ” diyerek kadınları uyardı.

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler