Takip Et

Güncel

Polis gazete okurunu takip etti, aileyi evinde tehdit etti; savcılık takipsizlik verdi

Yürüttüğü siyasi faaliyetler nedeniyle baskı gören Semya Oktay, Samandağ’da ikamet eden ailesine gidip “İçeri girer kızını alırız” tehditleri savuran polisler hakkında yaptığı suç duyurusu, emniyetin “Ailelerle Yürütülen Çalışmaları” denilerek reddedildi

Hatay’ın Samandağ ilçesinde ailesiyle birlikte yaşayan Semya Oktay, okuru olduğu Kaldıraç Dergisi tarafından Muğla’nın Datça ilçesinde düzenlenen yaz kampına ve Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ın hayatını konu alan belgesel film gösterimine katıldığı için polisin tacizlerine maruz kaldı.
 
Oktay’ı takip eden iki polis, bu tür etkinliklere katılmaması yönünde 6 Aralık 2019’da ailenin kapısını çalarak, baskılarını sürdürdü. 
 
Yaşanan bu olay üzerine Oktay, kendisi ve ailesi üzerinde baskı kurmaya çalışan polisler hakkında “tehdit” suçundan Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Oktay eve gelen polislerin ailesine “Kızın uçurumun kenarında, her an düşebilir. Bir dahaki sefere kapınızı böyle çalmayız. İçeri girer kızını alırız” diyerek tehdit ettiğini kaydetti.
 
Oktay, polislerin evlerine geldiği anlara dair görüntüleri de savcılığa teslim etti.
 
‘Kaldıraç ve AKA-DER terör örgütüymüş!’
MA’nda yer alan habere göre, Şikayet üzerine soruşturma başlatan Savcılık, Samandağ İlçe Jandarma Komutanlığı’na yazı gönderip konuyla ilgili tahkikat yapılmasını istedi. Verilen yanıtta,  etkinlikleri organize eden Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) “illegalize” edilerek, Oktay’ın bu dernek üyeleri ile irtibatlı olması ve etkinliklerine katılması dolayısıyla “Ailelerle Yürütülen Çalışmalar” doğrultusunda Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM-Güvenlik Büro Amirliği’nde görevli iki polisin, çocuklarının durumu hakkında bilgilendirilmek üzere ailesine gittiği kaydedildi.
 
Oktay’ın katıldığı etkinliklerin “suç” kapsamına sokulduğu yanıtta, Oktay ve ailesine dair bilgilerin Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Aile Görüşme formu doldurulması akabinde polislerin olumsuz bir durum yaşanmadan ikametten ayrıldığı iddia edildi.
 
Savcılık gelen bu yanıt doğrultusunda “müştekinin soyut iddiası dışında şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediğine dair bir delil olmadığı” gerekçesiyle iki polis hakkında takipsizlik kararı verdi. 
 
Oktay ise avukatı aracılığı ile karara karşı Hatay Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulundu. Ancak yaptığı itiraza henüz yanıt verilmeyen Oktay, sonrasında polislerin kendilerine yönelik tacizlerinin sürmesi üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi’ne başvurdu. Oktay, “Tüm yasal hakkımı kullanacağım. Bu meselenin peşini bırakmayacağım” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler