Takip Et

Güncel

Polis evi bastı, bir aileyi darp etti ardından yanlış adres dedi

HDP eski Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Edip Karçik’in evine baskın düzenyelen polisler, aileyi darp ettikten sonra ‘yanlış ihbar’ deyip evi terk etti

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Edip Karçik’in evine baskın yapan polisler, Karçik’i, yeğenini ve kanser hastası yatalak abisini darp etti, sonra da ‘yanlış adres’ diyerek olay yerinden ayrıldı.

Darp sonrasın ellerinden, yüzünden ve ayaklarından yaralanan Karçik, Esenyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yeğeni ve abisi ise Kanuni Sultan Süleyman Devlet Hastahanesi’ne götürüldü.

ANF’ye konuşan Karçik, ‘yanlış adres’ açıklamasına karşı polislerin bilinçli olarak baskın yaptıklarını söyleyerek, “Bu konunun takipçisi olacağız, o polislerden şikayetçi olacağım. Söyledikleri gibi yanlış bir ihbar, adres değil bilinçli olarak gelip bizim darp edip gittiler. Baskı ve sindirme politikasıdır. Bu iktidarın ve mevcut zihniyetin ürünüdür. Olayın takipçisi olup polislerden şikayetçi olacağım” dedi.

Önce darp sonra ‘yanlış ihbar’
Olay anını anlatan Karçik şunları söyledi:
“Saat 22.00 23.00 civarı, abim kanser tedavisi görüyor hem de ameliyat olmuştu, evimize ani baskın yaptılar. Yeğenimi dövdüklerinde, ani bir ses geldi. O sırada ben evimin balkonunda sigara içiyordum. ‘Abim hastadır, yeğenimi neden dövüyorsunuz?’ dediğimde beni sürükleyerek aşağıya indirdiler. Yüzüme, ayaklarıma vurdular, beni darp ettiler. Üzerime çullandılar, kimliklerimizi aldılar. Sonra ‘yanlış ihbar olmuş’ deyip çekip gittiler.

Siyasi kimliğimizden ötürü keyfi baskın düzenlediler
“Bu kadar kolay olmamalı. Baskın yaptıkları evi bile tanımıyorlar. Olaydan sonra orada da durmadılar. Ayaklarımda, ellerimde, yüzümde yara izleri var. Bunun bilinçli olduğunu düşünüyorum. Evimizde kanser hastası, iki yatalak hasta var. Savcılık izni olup olmadığını hiç göstermeden, hastalara rağmen korsan gibi baskın düzenlediler. Bu bilinçli bir baskındır. Siyasi kimliğimizden ötürü yapılan bir baskın olduğunu düşünüyorum. Yoksa neden herhangi bir adrese değildi bizim adresimize düzenlensin?”

HDP: Yanlış adreste bu yapılıyorsa…
HDP İstanbul il Örgütü de polis saldırısını yazılı açıklama ile kınadı. Açıklamada, “Arama izni olmadan eve girmeye çalışan polislere müsaade etmeyeceğini söyleyen Karçık’ın bu en doğal hakkı vahşi bir karşılık bulmuştur. Zor kullanarak eve giren polisler Karçık ve ailesini silah zoruyla yere yatırarak darp etmiştir” dedi.

Açıklamada, “Bu ülkedeki her bir bireyin can güvenliğinden sorumlu olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruyoruz: Size bağlı polislere, yanlış ya da doğru adres, gittiğiniz her eve bodoslama dalın emrini kim veriyor? Arama izni olmayan polisi eve almamak her vatandaşın yasal hakkı değil mi? ‘Yanlış’ adreste vahşet yaşatıp, hastanelik yapacak uygulamalar yapılıyorsa ‘doğru’ adreslerde neler yapıldığını tahmin etmek hiç zor olmasa gerek. O polislere bu tür emirleri veren kim olursa olsun, bu faşizan muamelelerin sorumlusu sizsiniz sayın Soylu. Sorumluluğunuzu yerine getirip Karçık ve ailesine hakaret eden, hastanelik yapacak kadar darp eden memurlarınız hakkında derhal yasal işlem başlatınız. Bu uygulamalarınızın bizi demokrasi mücadelesinden vazgeçireceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Korkmayacağız, susmayacağız, yılmayacağız” diye belirtildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler