Connect with us

Güncel

Polis cenazede ağıt yakmayı yasakladı!

Bedenini ateşe veren Nazelin Korkut için Nusaybin’deki taziye evinde kurulmak istenen taziyeye engel olan polis, ağıt yakılmasının yasak olduğunu söyledi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye getirilmesinin 19’uncu yılında komployu protesto etmek için İzmir’in Konak ilçesine bağlı Kubilay Mahallesi’nde 14 Şubat sabahı bedenini ateşe veren Nazelin Korkut’un cenazesi, sabah saatlerinde Mardin’in Nusaybin ilçesine getirildi. İstanbul üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Nazelin’in cenazesi, polis ablukası eşliğinde Nusaybin ilçe merkezinde bulunan Zeynel Abidin Mezarlığı’nda defnedildi.

Jinnews’in haberine göre, Giriş çıkışları polis tarafından abluka altına alınan cenaze törenine 200’ü aşkın kişi katıldı. Mezarlıkta bir araya gelen kitlenin bayrak taşıması, slogan atması ve saygı duruşu polisler tarafından engellenirken haber takibi için mezarlığa giden gazetecilerin de mezarlığa yaklaşmasına dahi izin verilmedi.

Defin işlemlerinin ardından aile tarafından Yeşilkent’te bulunan taziye evinde taziye kurulmak istendi. Taziye evinin önünü saran çok sayıda polis ve zırhlı araç ailenin taziye kurmasına engel oldu.

Bunun üzerine aile Yeni Turan Mahallesi’nde bulunan evlerinde taziyeleri kabul etmeye başladı. Taziyeyi yasaklayan polis, taziye kurulan eve gelerek, ağıt yakılmasının da yasak olduğunu söyledi.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel